Hlavní stránka > Úřad v Říčanech má problém s vydáváním průkazů
reklama

Úřad v Říčanech má problém s vydáváním průkazů

Zpráva | Říčany | 22. 4. 2012 15:02:00 | Redakce

Městský úřad ŘíčanyDlouhé hodiny čekání musí skousnout občané, kteří si v Říčanech chtějí zajistit nový cestovní nebo občanský průkaz.

reklama

Městský úřad v Říčanech dlouhodobě nestíhá vyřízovat požadavky lidí, podobně jsou na tom ale i další obce u Prahy pověřené výkonem státní správy.

Od konce června už navíc nestačí mít děti zapsané v cestovním pase rodičů, každé musí mít svůj vlastní. Lidé proto začínají vyřízovat doklady, ovšem systém kolabuje.

Obce si stěžují na ministerstvo

S technologií a vybavením, které úřadům dodalo ministerstvo vnitra, prý nestíhají vyřizovat žádosti. Pas je možné vyřídit jen ve speciálních kabinách od ministerstva vnitra, jenže to jich dodalo zoufale málo. Na nové přepážky prý ministerstvo zatím nemá peníze.

Na úřadě v Říčanech je situace možná úplně nejhorší. Fungují zde pouze 2 přepážky.

"Ve frontách jsme se tak vrátili do doby před 25 lety. Občané jsou nervózní, oprávněně naštvaní a pravidelně si stěžují na systém," popsal situaci tajemním Tomáš Mařík v městském věstníku s tím, že úřad alespoň rozšířil úřední hodiny a posílil personální obsazení.

Přes objednávkový systém se už nejde objednat

Problémy s vyřizováním dokladů na říčanském úřadu nejsou úplně nové, už loni v létě museli lidé čekat na vydání pasu několik hodin.

Lidé si už dříve stěžovali na to, že Říčany na rozdíl od jiných obcí neprovozovaly objednávkový systém, který by jim mohl ušetřit čekání ve frontě. To se sice začátkem dubna změnilo a úřad objednávkový systém podle svých stránek zavedl, ale až do konce května se přes něj nejde pro vyřízení osobních dokladů objednat. Volnější je nyní pouze agenda řidičských průkazů.

"Z provozních důvodů je počet internetových registrací omezen. Proto není možné vyhovět všem zájemcům o rezervaci," píše se na stránkách bez dalších informací.

Situace na úřadu se nezlepšila, ale ještě zhoršila

"Potřebujeme velmi nutně novou kabinu. Zastupitelé už odsouhlasili i to, že ji zaplatíme," řekl starosta Říčan Vladimír Kořen.

"Čekací doby na přepážkách se kvůli zavedení nového systému prodloužily na šest i sedm hodin. Bohužel jako starosta nemám žádnou možnost situaci rychle vyřešit. Jsme naprosto závislí na pomoci ministerstva vnitra. Navíc vidím jako problematický fakt, že bychom za rozšíření fotokabin pro vydávání občanských průkazů měli platit statisíce z rozpočtu města. Evidence obyvatel je přeci základní služba a povinnost státu," řekl starosta Říčan Vladimír Kořen pro server Parlamentnílisty.cz.

Související články:
04.07.2012 Potřebujete nový pas? Na úřadu v Říčanech se načekáte

Autor: Redakce

Diskusní fórum

Přidejte názor

Cyril

23. 4. 2012 00:40:55

Tak pan starosta nemá žádnou možnost situaci rychle vyřešit! Ale ten problém trvá už dva roky, takže slovo rychle asi není na místě. Jde ryze o neschopnost starosty a zejména tajemníka. Výmluva, že evidence obyvatel je povinnost státu je nesmyslná. Zákon stanoví, že evidenci obyvatel, pasovou agendu a další, zajišťují městské úřady vyjmenovaných obcí. Zákon stanoví, že jsou to i Říčany. Pane starosto a pane tajemníku, přečtěte si zákon, respektujte jej a zajistěte svým občanům důstojné vyřízení povinných formalit. A nenazývejte to službou, jedná se o nesmyslnou buzeraci, kterou si vymysleli pitomí politici. Fotit mimina do pasů, to je blbost hodná jen Bruselu. A pokud neumíte zajistit ani tak jednoduchou věc, tak jděte dělat něco jiného! Hned!

Odpověděli:
Karel
Pamětník


Odpovědět

Karel

23. 4. 2012 12:34:11

Odpovídá na: Cyril

Naprosto souhlasím, čekací doby jsou nedůstojné a neomluvitelné !!! Nechápu proč na využití oněch dvou kabin musí čekat dlouhé hodiny i lidé, kteří si jdou pas jen v rychlosti vyzvednout ? To by nešlo operativně otevřít jednu/dvě pouze vydávací přepážky ? Problém se řešil v novinách i televizi již před několika týdny, ale jak už je na MěÚ Říčany zvykem - řešení můžeme čekat tak 31den ze 30ti. Opravdu další bezvadné zefektivnění služby občanům !

Odpověděli:
hm :/


Odpovědět

hm :/

23. 4. 2012 23:09:59

Odpovídá na: Karel

http://zpravy.idnes.cz/reportaz-z-front-na-pasy-a-nove-obcanky-v-kladne-f51-/domaci.aspx?c=A120423_111856_domaci_hv

Odpověděli:
houska


Odpovědět

houska

24. 4. 2012 03:25:00

Odpovídá na: hm :/

... lidé kteří bydlí v Říčanech a nejsou zde přihlášení k trvalému pobytu mají o důvod víc se nepřihlašovat


Odpovědět

Pamětník

24. 4. 2012 06:56:07

Odpovídá na: Cyril

Doporučuji Vám si přečíst toto:

http://neugebauerova.blog.idnes.cz/c/258443/Jak-si-zapricinit-dvoutydenni-bolest-hlavy-Zazadat-o-cestovni-pas.html


Odpovědět

Hynek Strnad

25. 4. 2012 05:11:27

A co takhle začít vydávat doklady pondělí až pátek od 7:00 do 19:00? Tzn. zdvojnásobit týdenní dobu pro vydávání a vyřizovaní osobních dokladů. Ohledně personálního pokrytí ... existuje institut přesčasů ... .A pokud by i přesto bylo personální pokrytí nedostatečné, potom je nasnadě otázka zda by to nechtělo personálně posílit ...


Odpovědět

Ondra Slanina

26. 4. 2012 00:57:25 | Ondrej.slanina@email.cz

Člověk si dá řádně měsíc před vypršením zhotovit občanku a nemůže si jí vyzvednout, tudíž ani vycestovat do Německa na vědeckou konferenci, byť východního:-) Snad si přečtu nějaký hezký PR článek v novinách, že je to vlastně moje chyba:-)

Odpověděli:
tak třeba rohlík


Odpovědět

tak třeba rohlík

26. 4. 2012 12:13:43

Odpovídá na: Ondra Slanina

Vážení, neztrácejte naději, není vše ztraceno. Pokud potřebujete pouze a jen OP (pro sebe či své děti) můžete se obrátit na jakýkoli MĚÚ v celénaší krásné zemi. Nedaleko od Říčan jsou i místa, kde pakárna trvá jen pár minut a funguje to.

Odpověděli:
Eva Benmetir


Odpovědět

Eva Benmetir

27. 4. 2012 23:07:59 | meranet@seznam.cz

Odpovídá na: tak třeba rohlík

Kde ? Kde jinde mužeme žádat o nový OP ?

Odpověděli:
tak třeba rohlík


Odpovědět

tak třeba rohlík

28. 4. 2012 02:18:47

Odpovídá na: Eva Benmetir

opravdu kdekoli v ČR, ale pouze jen OP, pas ne. A není pravda, že jsou nutné fotokabiny, jak tvrdí pan starosta. Zajímavé, že jinde stačí digitální fotoaparát na malém stativu v okénku, pro malé děti podložka pro děti z IKEA, bratru za 49,- a celá akce trvá 10 min. = 2 děti.


Odpovědět
Ozvěte se nám

Dejte nám tip na zajímavou akci!
Chcete zveřejnit článek?
Chcete inzerovat?

Napište nám!