Hlavní stránka > Říčany jsou ve finále ekologické soutěže
reklama

Říčany jsou ve finále ekologické soutěže

Zpráva | Říčany | Životní prostředí | 18. 8. 2009 15:11:36 | Redakce Říčany u Prahy Město Říčany postoupilo do světového finále soutěže LivCom, která hodnotí přístup měst k ekologii, udržitelný rozvoj, zapojení veřejnosti a plánování budoucnosti.
reklama

Letošní již 13. ročník mezinárodní soutěže měst LivCom je naplánován na termín 8. – 12. října 2009 v Plzni.

Co je soutěž LivCom?

Soutěž LivCom V rámci soutěže LivCom Awards, dříve známé jako Nations in Bloom, se hodnotí přístup měst a obcí k jednotlivým kritériím udržitelného rozvoje, kterými jsou zvelebování krajiny, péče o dědictví, ekologicky citlivá opatření, zapojování veřejnosti a plánování budoucnosti.

Soutěž začala na jaře 2009, kdy přihlášení účastníci zaslali koncept, kde zdokumentovali to, jakým způsobem ve své obci naplňovali uvedená kritéria a uvedli konkrétní příklady. Následovala část soutěže, ve které porota, složená ze zástupců měst zemí celého světa rozhodovala o postupu do říjnového finále, které se letošní rok uskuteční v Plzni.

Říčany mezi osmi českými městy

Mezi městy do 20 000 obyvatel se do finále dostaly Bolatice na Opavsku, Jaroměř a Říčany. V kategorii do 75 000 obyvatel jsou mezi deseti Chrudim, Jihlava, Mladá Boleslav a Tábor.

V kategorii do 200 000 obyvatel se s 11 soutěžícími utká Kladno, které podalo projekt spolu se 47 přilehlými obcemi. Loni o ceny bojovala pouze Plzeň, Kladno a Chrudim.

Tým města Říčany měl úspěch

Tým města Říčany, který pro tento účel vypracoval projekt, ve složení Jakub Halaš, Iveta Sinkulová, Irena Moudrá, Zuzana Kábelová a Hana Jarošová, se může radovat z velkého úspěchu, kterým je postup do mezinárodního finále v Plzni.

"Jsme rádi, že mezinárodní porota ocenila také tvorbu strategického a akčního plánu za účasti veřejnosti a podporu rozvoje neziskových organizací prostřednictvím grantového systému města," řekla Hana Jarošová, koordinátorka Zdravého města Říčany.

Z několika set soutěžících, odborná porota každoročně vybere kolem padesáti nejlepších týmů, kteří se letošní rok utkají na finále v Plzni.

Co bude následovat?

"Projektový tým momentálně čeká 40minutová ústní prezentace v anglickém jazyce, která zahrnuje i 12minutový dokument o městě v DVD kvalitě, který se zašle odborné porotě a garanti ho osobně představí na finálovém večeru. Představení města včetně odborné diskuse s porotou proběhne na mezinárodním finále v Plzni, kde bude znám i celkový vítěz," řekla Zuzana Kábelová, tisková mluvčí MěÚ.

Oficiální stránky soutěže naleznete na www.livcomawards.com.

Související články:
17.07.09 Třídění odpadu v Mukařově: má to cenu?
26.03.09 Blíží se úklid Říčanského potoka a Marvánku
16.12.08 Podívejte se, kde lze v Říčanech třídit odpad
04.12.08 Říčany opět vyhrály! Nejvíce třídíte odpad
19.04.07 Pojďme v sobotu uklidit Říčansko
25.04.07 Jarní úklid Říčan: záchodová mísa v lese
02.04.08 Dobrovolníci chystají velký jarní úklid Říčan
06.12.07 Ze Středočechů třídí odpad nejlépe Říčany
02.05.07 Obaly od nápojů do nových kontejnerů
19.12.06 Jak Říčany třídí odpad?
24.11.06 Říčanský veletrh neziskových organizací

Autor: Redakce

Diskusní fórum

Přidejte názor

Helena

19. 8. 2009 02:49:58

Ekologie,životní prostředí,zapojení veřejnosti?Kolik lidí v Říčanech je informováno o tom že v novém uzemním plánu se počítá s uplným zničením oblasti Marvánek výstavbou domu a silnice?Na Marvánku ...pokud se o to lidi nezačnete zajímat ...tak už se neprojdete ani neposedíte se sousedy.Jen nové byty ...Víte otom že klidná zona ...třešnovka..a přilehlé louky taky zmizí a budou zde jen domy ...ale nikdo neví jestli budou mít dvě patra nebo deset...Říčanáci začněte se zajímat o Říčany...!!!!!!!!!!!!!


Odpovědět

zdenka

19. 8. 2009 06:20:27 | diskuzericany@seznam.cz

I když si myslím, že sleduji dění v Říčanech, o tomto projektu a zapojení se do této soutěže, jsem nic neslyšela. Kde je možno si soutěžní projekt přečíst ? Moc by mě to zajímalo. Děkuji za informaci.


Odpovědět

Jan Ambrož

19. 8. 2009 06:26:58 | redakce@ricansko.info

zdenka: Pokusíme se na článek na Říčansko.info navázat a získat ještě další informace.


Odpovědět

zdenka

19. 8. 2009 09:26:17 | ricany.diskuze@seznam.cz

Dobrý den, více informací jsem našla na : http://info.ricany.cz/mesto/mezinarodni-soutez-mest-livcom-2009. Bohužel se mi ale stránky v češtině nepodařilo otevřít. Zdenka


Odpovědět

T.Tamchynová

19. 8. 2009 13:34:55 | T.Tamchynova@seznam.cz

Dobrý den,

nemohl by autor článku predstavit verejnosti Ríčanský projekt?

Zajímá mne, zdali je v něm zahrnuto i sekání kopriv a bodláků ve městě alespon 2x ročně.

Děkuji


Odpovědět

Jitka Ambrožová

20. 8. 2009 00:55:21 | jitka.ambrozova@adka.cz

Projekt, který zástupci města předložili je asi dobrý, když byl vybrán do soutěže. Naproti tomu mě udivuje, jaký je v Říčanech nepořádek a špína, a to nejen v centru města. Je to ostuda. Jitka


Odpovědět

honza

21. 8. 2009 01:50:10

na strankach mesta je toto prohlaseni.LivCom aneb Říčany, město s nádechem venkovaMěsto Říčany se v letošním roce bude prezentovat na mezinárodní soutěži nesoucí název LivCom, The International Awards for Liveable Communities. Za tímto účelem byl vytvořen tým garantů jednotlivých oblastí, který bude Říčany reprezentovat. Letošní 13. ročník této mezinárodní prestižní soutěže měst bude hrdě hostit Plzeň, která již od roku 1997 oceňuje města, kde stojí za to žít.

V rámci soutěže LivCom, dříve známé jako Nations in Bloom, se hodnotí přístup měst a obcí k jednotlivým kritériím udržitelného rozvoje, kterými jsou zvelebování krajiny, péče o dědictví, ekologicky citlivá opatření, zapojování veřejnosti a plánování budoucnosti. Soutěž začíná vždy na jaře příslušného roku, kdy přihlášení účastníci zasílají koncept, kde dokumentují to, jakým způsobem ve své obci naplňují uvedená kritéria a uvádí konkrétní příklady. Následuje část soutěže, ve které mezinárodní odborná porota vybere z několika stovek zaslaných konceptů účastníky finále.

Tým města Říčany, vytvořený za účelem reprezentovat město v jednotlivých odvětvích, kterými jsou například tvorba krajiny, dědictví, ekologicky citlivá praxe nebo životní styl ve složení Jakub Halaš, Iveta Sinkulová, Irena Moudrá, Zuzana Kábelová a Hana Jarošová, má již první část, kterou je vytvoření odborného konceptu, úspěšně za sebou. Nyní bude následovat část, kterou je samotné vyhodnocení výsledků. Budeme-li úspěšní a postoupíme, můžeme se těšit na finále, které proběhne v termínu 8. – 12. 10. 2009 v Plzni.

Za dobu existence soutěže se zapojilo více než 50 zemí z celého světa. Do finále jich postoupilo 28, což znamená, že už samotný postup do finále je úspěchem. V roce 2008 se mezi účastníky finále objevila města jako New Plymouth z Nového Zélandu, Eger z Maďarska, Montreux ze Švýcarska či Newark on Trent z Anglie.Zuzana Kábelová, DiS.


Odpovědět

Mirek Jelínek

21. 8. 2009 07:40:16 | jelínekm@seznam.cz

Dobrý den. Komu není lhostejná plánovaná zástavba na úkor zelených ploch v připravovaném územním plánu v Říčanech může se připojit k petici občanů Říčan-více na http://peticezdravericany.sweb.cz/


Odpovědět

Zuzana Kábelová

24. 8. 2009 01:15:20 | zuzana.kabelova@ricany.cz

pro paní Tamchynovou:Dobrý den paní Tamchynová,Celý soutěžní projekt v českém i anglickém jazyce je uveřejněn na webových stránkách města Říčany, v sekci dokumenty-tiskové zprávy.S pozdravem a přáním hezkého dneZuzana Kábelová

tisková mluvčí MěÚ


Odpovědět

T.Tamchynová

25. 8. 2009 15:42:34 | T.Tamchynova@seznam.cz

Paní Kábelová děkuji.


Odpovědět

zdeněk

27. 8. 2009 09:35:57

Nevidivím se za takové dobré hodnocení projektu.

Kdybych nebyl z Říčan, tak bych se po přečtení textu projektu chtěl do Říčan taky hned nastěhovat.Jak je v projektu uvedeno "Říčany jsou příkladem fungujícího vztahu mezi uměle vytvořenou a přírodě blízkou krajinou. Vedení města i občané si uvědomují, jak úžasné životní prostředí jejich město poskytuje. Proto nejen slovy, ale hlavně činy se snaží, aby si město uchovalo svůj klidný a pohodový ráz, a přitom disponovalo všemi výhodami, které nabízí život ve městě."Projekt líčí Říčany jenom v růžových barvách, všechny ostatní barvy jsou odfiltrované.

Připadám si jako Alenka v říši divů.Proč v projektovém týmu jsou jenom zaměstnanci města nebo městských příspěvkových organizací? Copak se nikdo jiný nechtěl městu s projektem pomoci?Tisková mluvčí dělá svoji práci dobře a já musím zajít na oční.Aktivní komunikace a plánování s veřejností (jak čtu) probíhá v rámci Místní agendy 21 a zavádí se trvale udržitelný rozvoj.

Nechápu, proč se tedy lidi bojí zaplevelení města další výstavbou.Jediné co mě napadá je uviverzální vysvětlení,

které občas používá na veřejném jednání zastupitel Ivo Petřík - "lidi prostě kafraj"


Odpovědět
Ozvěte se nám

Dejte nám tip na zajímavou akci!
Chcete zveřejnit článek?
Chcete inzerovat?

Napište nám!