Hlavní stránka > Mě hodnotí voliči, řekl David Rath čtenářům Říčansko.info
reklama

Mě hodnotí voliči, řekl David Rath čtenářům Říčansko.info

Zpráva | Říčansko | 15. 5. 2012 15:01:00 | Redakce

David RathHejtmana Středočeského kraje Davida Ratha zatkla a obvinila policie kvůli korupci. Co Davida Ratha spojovalo s Říčanskem?

reklama

K zatčení hejtmana a poslance Davida Ratha došlo v pondělí večer. Měl u sebe 7 milionů korun v hotovosti. Byl obviněn z přijetí úplatku. S Davidem Rathem bylo zadrženo a následně obviněno sedm dalších lidí.

Obvinění z korupce

Policie je viní z poškozování zájmů EU, podplácení a sjednávání výhod při zadávání veřejné zakázky. Zatčení bylo dlouhodobě připravované. Skupinu prý policie sledovala a odposlouchávala půl roku.

Pokud se obvinění prokážou, hrozí hejtmanovi Davidu Rathovi až 12 let vězení.

Mělo to být víno, ne peníze, brání se David Rath

V úterý ve 22:05 nám poslala e-mail Berill Mascheková, tisková mluvčí Středočeského kraje.

 

„V mediích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizardní historka zni neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v teto chvíli pouze o odhaleni pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí.“

 

Ať už kauza dopadne jakkoli, pravděpodobně bude mít za následek konec politické kariéry vrcholného představitele sociální demokracie a stínového ministra zdravotnictví, který měl také obhajovat post hejtmana v podzimních volbách.

David Rath a jeho vztah k Říčansku

Šéfem Středočeského kraje se David Rath stal v roce 2008 s podporou komunistů, když ve volbách porazil ODS.

Obyvatelé říčanského kraje si museli zvyknout na nového hejtmana, přestože ČSSD tehdy na Říčansku nevyhrála.

Možná i proto nebyla zdejší lokalita pro hejtmanství prioritou. A nalézt témata, kde by se Říčansko s hejtmanem potkalo, je těžké. Během čtyř let David Rath Říčansko ani oficiálně nenavštívil, přestože v nedalekém Benešově byl na exkurzi několikrát.


Po zvolení

David Rath"Budu se snažit lidi na Říčansku svými činy přesvědčit, že se mýlili. Budu se snažit, aby v příštích volbách už volili výhradně ČSSD jako stranu, která dělá vše, pro růst i jejich kvality života na Říčansku," řekl David Rath pro Říčansko.info po zvolení.


Rozhovor s Říčansko.info

David RathPůl roku po zvolení poskytl David Rath rozhovor serveru Říčansko.info. "Středočeský kraj mě zajímá jako celek a rozdíly v přístupu mezi jednotlivými městy a okresy rozhodně nedělám. Budu se tedy snažit, aby se celý kraj pod mým vedením dynamicky rozvíjel a vzkvétal."


Rozhovor se čtenáři Říčansko.info

David RathPřed dvěma lety proběhl rozhovor hejtmana přímo se čtenáři Říčansko.info. Ti se jej ptali na financování i na souběh jeho náročných funkcí. "Každý se asi pohybujeme v jiném prostředí. V mém okolí je velký počet lidí, co pracuje v několika zaměstnáních. Je to běžné, např. lékař, naprosto automaticky má dvakrát takovou pracovní dobu než odpovídá úvazku jedna celá, protože musí sloužit. Moji práci hodnotí pouze voliči a tedy i na nich záleží, zda jim má vytíženost vadí nebo naopak vyhovuje."


Kauza Středočeské turistické služby

Turistická službaJednou z mála chvílích, kdy z úst Davida Ratha zazněly Říčany, bylo období Středočeské turistické služby. Tu do Říčan umístil předchůdce Petr Bendl, kterého David Rath obvinil z neprůhledného hospodaření služby. Po svém zvolení ji po pár měsících přestěhoval a s Petrem Bendlem si vyměňovali ostrá slova. "Dosavadní působiště v Říčanech se nám totiž nezdá jako příliš vhodné. Ne že bych chtěl snižovat atraktivnost Říčan pro cestovatele, ale davy lidí tudy zrovna neproudí," řekl hejtman David Rath pro agenturu Mediafax."


Podivná ČSSD v Říčanech

ČSSDV souvislosti s hejtmanem jsme zaregistrovali i pozoruhodný nárůst členů říčanské ČSSD v polovině roku 2009. Objevili se zde společně s Filipem Bušinou, blízkým spolupracovníkem Davida Ratha, který byl obviněn ze stamilionových daňových úniků.

 

Autor: Redakce

Diskusní fórum

Přidejte názor

jarda

16. 5. 2012 02:19:21

A nebyla to sedmička vína ?


Odpovědět

D

16. 5. 2012 04:01:44

No a ted tohohle hajzla budou hodnotit pro zmenu soudci ;)


Odpovědět

Petr Hanák

17. 5. 2012 01:35:59

Nemá to teď jednoduché, snad dostane prostor, aby prokázal svůj názor. Nebude umlčen, či překřičen, jak se to nyní děje. Situace je velmi vážná, včetně jejího dopadu.

Odpověděli:
občan


Odpovědět

občan

17. 5. 2012 09:52:46

Odpovídá na: Petr Hanák

Vysvětlit i by měl mj.i čerpání krajských prostředků na Gymnázium Hostivice a na rekonstrukci ZŠ Hostivice, které kraj ani není zřizovatelem.Trestné to možná nebylo, ale krajskému rozpočtu škodilo stejně ne-li více než "odklánění" tak jako tak voluntaristických dotací EU.

Odpověděli:
t.tamchynová


Odpovědět

t.tamchynová

20. 5. 2012 02:11:32 | t.tamchynova@seznam.cz

Odpovídá na: občan

Pro nás je podstatné, že jsme "slíbené" dotace na školu nedostali a asi už nikdy nedostaneme.
Hostivice jsou na tom stejně, jenže o 3 roky později.
Doufám, že si z toho vezmou občané ponaučení - politickým slibům nevěřit a peníze pečlivě hlídat.
Je úplně jedno, je-li u vlády ODS nebo ČSSD, dluhy účty za nás nikdo nezaplatí.


Odpovědět
Ozvěte se nám

Dejte nám tip na zajímavou akci!
Chcete zveřejnit článek?
Chcete inzerovat?

Napište nám!