Hlavní stránka > Martin Vála: Baví mě graffiti a práce s lidmi
reklama

Martin Vála: Baví mě graffiti a práce s lidmi

Rozhovor | Generace Y | Říčany | 10. 11. 2008 15:20:52 | Adéla Michalová

Martin VálaMartin Vála (24) studuje teologii a pracuje jako sociální pracovník v Říčanech. Natáčí také filmy. Proč považuje graffiti za umění a jaký názor má na sprejery v Říčanech?

reklama

Narodili se v poslední čtvrtině minulého století. Jsou sebevědomí, otevření, vzdělaní a mnohdy obdivuhodně schopní. Říká se jim Generace Y. Jsou každý den online, ale také žijí mezi námi v "offline světě" a dávají o sobě znát nejen na Říčansku. V naší rubrice vám některé tyto mladé lidi představíme.

Minule jsme připravili profil Martina Pavlíčka, publikovali rozhovor s Liborem Šebestíkem, Kateřinou Dobrou, Janou Blahníkovou, Lenkou Zvolskou, Terezou Broukalovou a dnes nabízíme rozhovor s Martinem Válou.

Jak dlouho bydlíte v Říčanech?

V Říčanech žiji odmalička. Kromě několika let, kdy jsme bydleli s rodinou ve Francii v Nantes.

Co pro vás toto město znamená?

Město Říčany mám moc rád. Respektive zjišťuji, že mám moc rád Prahu asi proto, že v ní nežiji a můžu si jí vychutnávat úplně jinak než člověk, který v ní žije. To díky postavení našeho města. Ve městě znám spoustu lidí. Není to tedy až tolik o anonymitě, tu si užívám v Praze. Také žití v Říčanech není o maloměšťáctví, kde každý na každého něco ví. To je jedinečnost tohoto města.

Chcete zde žít i v budoucnu?

Dokážu si představit, že v Říčanech budu žít i nadále.

Vím o vás, že umíte krásně malovat. Studoval jste nějakou výtvarnou školu?


Studoval jsem uměleckořemeslnou školu, obor "starožitník", což nebylo o nějakém řemesle či restaurování (jak si často lidé myslí). Avšak o umění obecně: dějiny umění, užité umění a taky výtvarná výchova.

Studujete momentálně na vysoké škole?


Momentálně studuji něco úplně jiného než na střední škole a to teologii, respektive pastoračně teologický obor na ETS (Vyšší odborná škola).

Z jakého důvodu jste zvolil teologii?

Tuto školu studuji, protože jsem uvěřil v Krista zhruba před čtyřmi lety. Začalo mě to posléze hodně zajímat. Studuji vlastně Bibli a sociální práci. Takže práce s lidmi.

Věnujete se při studiu i nějaké práci?


Pracuji v Cestě integrace a občas si přivydělám i nějakým malováním a grafikou.

V Říčanech je o vás slyšet právě především v souvislosti s organizací Cesta integrace. Jak jste se k této činnosti dostal?


Do Cesty integrace jsem se dostal nečástečně i tak, že se tu všichni už dlouho známe. S některými vlastně už ze základní školy. Chodil jsem tam kvůli praxi do školy. Posléze mně byl od naší paní ředitelky Petry Nyklové nabídnut pracovní úvazek.

Můžete nám popsat a říci, čím se v organizaci zabýváte?

Cesta integrace je občanské sdružení věnující se sociální bezplatné pomoci lidem v Říčanech. Peníze na činnost čerpá z dotací. Provozuje Občanskou poradnu, Klub Cesta a programy pro školy. Já pracuji v Klubu Cesta. Mám zde na starost volno-časové aktivity a pomoc při řešení problémů dospívajících klientů, kterým se věnujeme. V klubu pracuji ještě s kolegyní Markétou Hubínkovou.

Je pro vás práce s dětmi uspokojující?

Už je nevidím moc jako děti. Věková skupina, které se věnujeme, je ve věkovém rozpětí 12-18 let (od ledna 2009 až do 26 let). Spíše než uspokojující je pro mě tato práce o tom, někam se posouvat dál a učit se tento úkol plnit správně. Každopádně mě práce s lidmi zajímá.

Máte nějaké nápady, jak Cestu integrace do budoucna ještě vylepšit?

Momentálně vymýšlíme nové aktivity, a to i pro starší věkovou kategorii nad 18 let, které se chceme v příštím roce také věnovat. Mělo by jít, kromě sociální práce i o volno-časovou záležitost s výtvarnou a reflexivní náplní jako formu prevence.

Graffiti je umělecké hnutí doby

Jaký názor máte na graffiti, jejichž tvůrci sprejují po veřejných i soukromých plochách v Říčanech? Jestli se nemýlím, tak jste sám tak, ale velmi vkusně a umělecky, ozdobil váš vlastní zděný plot u domu.

Graffiti obecně, je největší umělecké hnutí této doby. Patří k tomu i nelíbivé projevy na zdech říčanských domů. Myslím tím i ty tragické, kterých se poslední dobou objevilo trochu více. Je to určité hledání sebe a nějaké umělecké hodnoty. Tento směr, věřte tomu nebo ne, má vlastní estetiku, kterou se snaží hledat. Nejde ovšem jen o jednoduché podpisy sprejem, kvůli kterým jsem také tu svojí zeď přemaloval. Patří to ale k tomu.

Já tu estetiku pomalovaných domů svým způsobem chápu, ale tady ve městě se mi nelíbí. Možná taky proto, že jde u těch mladých jen o jakýsi krátkodobý úlet. A berou to v podstatě stejně, jako si jít zahrát airsoft do opuštěných objektů. Brzy to skončí a nic víc nezbude, než škody na omítkách. Tohle všechno je na těch zdech napsáno.

Možná, že takoví ale nejsou všichni. Každopádně je potřeba na graffiti vyčleňovat neustále nové legální plochy. O jednu říčanskou se teď s Klubem Cesta snažíme.

Podílel jste se před lety i na vymalování nádražní budovy v Říčanech?

Říčanské nádraží jsem nemaloval.

Máte ještě nějaké jiné koníčky, kterým se rád věnujete?

Věnuji se okrajově videu. Natočili jsme s kamarády už více než dva krátké filmy. Pak se také věnuji grafice.

O čem jsou vaše filmy a může je někdy vidět veřejnost nebo jsou natočené jen pro soukromé účely?

Krátké filmy co jsme točili, byly vždy točeny pro účel nějaké akce (veřejné). Momentálně nikde k vidění nejsou a zatím není v plánu je někde zase prezentovat. Jedno bylo přepracování mýtu o králi Midasovi. Takový krátký hraný film s prvky symbolizmu z prostředí církve.

Další počin je interaktivní příběh, který jsme promítali na festivalu Monoside. Šlo o krátký příběh zachycující kriminalitu mládeže, který se prolnul svým dějem přímo na pódiu, takže šlo o film propojený s divadlem. Diváci ve finále dostali na výběr z tří možností jak příběh dopadne. Něco podobného jsem dělal už vícekrát na jiných akcích. Někdy šlo víceméně jen o moment pro daný festival, takže celé zpracování není momentálně nijak celistvě zkompletováno.

Jaké jsou vaše další plány?


Momentálně chci hlavně dodělávat školu, no a pak asi začíná život...

Děkuji za rozhovor.


Související články:
23.10.08 Tereza Broukalová: Tanci věnuji 7 dní v týdnu
18.09.08 Lenka Zvolská: Má hudba je jako hořká čokoláda
28.07.08 Jana Blahníková: Na politiku nemám ostré lokty
05.05.08 Kateřina Dobrá: Mít dítě ve dvaceti je štěstí
28.03.08 Libor Šebestík: třeba budu velvyslancem v Arábii
22.02.08 Martin Pavlíček: míček nepadá daleko od stromu

Autor: Adéla Michalová

Diskusní fórum

Přidejte názor

františek

11. 11. 2008 03:56:40

Veřejná podpora nezákonému čmárání na zdech domů by se také měla trestat. Tady někdo obhajuje a podněcuje skupinu čmáračů, proti skupině majitelů domů. Fuj a hanba vám!

Odpověděli:
d3nc3zcg


Odpovědět

Františka

11. 11. 2008 06:06:56

frantisek: prectete si cast rozhovoru o graffitech jeste jednou. Doctete se, ze pomalovane domy nepodporuje. Drzim Vam palce, at se legalni plocha povede. V nekterych jinych mestech je jeho beznou soucasti. Jiste to i trochu snizi pocet "pomalovanych" domu. Myslim, ze ve meste se na potreby teenageru timto smerem moc nehledi. Je to totiz citlive tema...

Odpověděli:
jwtgg9jo
h5dv40bj


Odpovědět

Jarda

11. 11. 2008 08:02:56 | vosjar@seznam.cz

Souhlasím s Františkem. Je to podpora vandalů a čmáralů!!! Zakomplexovaná mládež, která hulí trávu a ničí vše co jim nepatří-to je grafiti! Já bych mu dal umění! To je drzost největšího ražení!!!!!!!!!!!!!!

Odpověděli:
p3bky8no
7vi6bkz0


Odpovědět

Martin Vála

11. 11. 2008 11:39:38 | martenizmuz@gmail.com

Chápu že jste asi naštvaný ale to je to jediné co se kolem tohoto tématu dá řešit? Rozhodně nejde o podněcování, napsal jsem, že tomu rozumim a chtěl jsem aby jste tomu porozuměli taky a za to bych měl být ještě potrestán. Tohle jsou každopádně věci nad kterýma se absolutně nediskutuje. Podněcuju tedy leda k diskuzi.

Odpověděli:
pj46oe4u


Odpovědět

xy

11. 11. 2008 14:01:09

Vy jste ten člověk, kterého jsem na vlastní oči viděl čmárat po cizím majetku, že? Kde jste nechal psa? ... Teologie je krásná věc, ale co takhle sedmé přikázání (nepokradeš)? Nemyslíte, že graffity jsou formou krádeže? Krádeže majetku, který už nikdy nevypadá jako dřív, který stál peníze a aby vypadal tak jako dřív, znovu peníze stojí? Nějak si neuvědomuji, že by francouzští malíři sundali potajmu někomu prostěradlo ze šňůry, aby pak na něm stvořili umělecké dílo .... Pro Vás je umění čmárat ať již umělecky či nikoliv na majetek, na který jiní lidé dřou a dřou, třeba celý život. Já bych "grafiťákům" nechal zaplatit celou škodu a je zřejmé, že by se museli obrátit k Bohu, protože jeden život by jim na to stačit nemohl. Řešil jste svoje prohřešky s Bohem, že se s ním tady tak rád oháníte!!!??? Přečtěte si přikázání číslo 2 (nevezmeš jména Božího nadarmo) a nechť je Vám Bůh milosrdný, ale po lidech to nechtějte....

Odpověděli:
nw2409ow
jozruaab


Odpovědět

Adéla Michalová

11. 11. 2008 14:14:24 | adela.michalova@ricansko.info

Prosím všechny diskutující, aby se vyhnuli osobnímu osočování, nestavěli pravdu na neprokázaných důkazech a pokusili se argumentovat věcně.Děkuji za pochopení.

Odpověděli:
50saoiht
kf5gbbta


Odpovědět

Jirka

11. 11. 2008 15:32:51

Co takhle, aby pan Vála připravil projekt do grantového řízení města pro oblast "prevence nežádoucích jevů a chování" a projekt se realizoval pod dohledem města? Dejte mu šanci, třeba legální plochy fakt přispějí k nižšímu počtu čmáranic po městě?

Odpověděli:
zgh5p1kz


Odpovědět

Roman Lénárd

12. 11. 2008 01:07:25 | video.zdarma@seznam.cz

Potřeba "legálních ploch" vypadá velmi logicky. Čmáralové i umělci (to dle vl. posouzení) se vyřádí a ušetří majetky nás všech před poničením. Osobně velmi tuto myšlenku podporuji, i když jedním dechem dodávám, že je to vlastně podlehnutí nátlaku (téměř vydírání) a trochu mi to připomíná rozdávání inj. jehel narkomanům, jen aby se nešířila žloutenka. Z článku vyplývá, že si p.Vála ozdobil svou vlastní zeď - hurá, to opravdu vítám a věřím, že se tím ušetří zdi jiných! Kdyby si každý graffitoumělec "ozdobil" jen vlastní zdi, bylo by to naprosto v pořádku a my ostatní bychom mohli podle známé zásady - nelíbí-li se Ti moje za mé, udělej si svoje za své - jen zakroutit hlavou nebo zatleskat (to podle vkusu) ... Domnívám se, že když se to někomu líbí a chce to považovat za svého druhu umění, je to v pořádku. Problém, který tito lidé nechápou je, že ani umění nemůže být násilím vnucováno. Někomu se líbí Picaso, někomu Rembrant, někdo raději porcelánového jelena - tito všichni mají však obvykle společné to, že svůj náhled na umění nevnucují násilně všem ostatním a dokonce ostatním ani proto neničí jejich majetky!

Odpověděli:
d7ndcxya


Odpovědět

Roman

12. 11. 2008 04:07:12 | roman.farny@seznam.cz

Myslím, že vyčleněním jedné zdi pro "největší umění této doby" tedy pro grafitty se opravdu nezmění vůbec nic. Spíš to vandalové (pro pana Válu umělci!) budou brát jako legalizaci a svoje čmáranice budou šířit ještě víc!!!!!!! A jestli chce pan Vála být nějak užitečný, tak ať dá do pořádku počmáraný podchod na říčanském nádraží, který o své malby obohatili "malířu největšího hnutí současnosti"....

Odpověděli:
grl2mi4e
aug1dbmv


Odpovědět

Roman2

12. 11. 2008 07:08:38

To Lenard: Lip bych to nenapsal.Naprosto s Vami souhlasim.

Odpověděli:
1fwk6ikr
igamr0ba


Odpovědět

marek

12. 11. 2008 11:57:20

p.Lenárt - podepisuji

Odpověděli:
lhazfmpp
wdjrcdg1


Odpovědět

xy

12. 11. 2008 12:56:57

No to je nádhera, takže soc.pracovníkovi, ala sprejerovi postavíme zeď, aby nečmáral jinde, vrahovi darujeme oběti ,aby nevraždil jinde, zlodějovi postavíme obchod, aby nekradl jinde, žhářovi dáme seník atd.....To už není ani Kocourkov!!!!!


Odpovědět

Martin Vála

12. 11. 2008 15:02:51

Jestli vám to připadá divné tak v celé evropě potažmo u nás se řeší forma prevence nežádoucích jevů tím způsobem, že když nemůžeme feťákům uříznout ruce aby si nešlehali svinstva do žil a sprejerům nelze ustřihnout prsty tak se rozdávají alespoň injekční stříkačky a poskytují se informace mladým lidem o drogách když chtějí na párty vyskoušet extázi aby se zmírnily alespoň negativní jevi. Legální zeď je potom naprosto stejnou prevencí a to je naprosto standartní postup. A jak říká pan Lenárd oddělí se umělci od vandalů s čímž také naprosto souhlasím. Co se týče násilí jakým se graffiti byť i jako umění nutí lidem, stojí za zmínění další věci které toto činí kolem nás ještě možná násilněji jako třeba reklama. Dobře reklama nic neničí ale její kvantita?? Jsme zemí v evropě kde je reklama v takovém množství jako nikde. Skoro nestačíte ve městě uhnout pohledem aby vám něco nevnucovala. Nad tím se diskutuje taky pramálo. Nechci tím ale obahajovat graffiti. Jen na to poukazuji. Dále bych ještě dodal, že umění bylo v každém období lidsva určitým prorockým hlasem ve společnosti tedy poukazuje na to, že je něco špatně. Není to potom šokující jestli se to v dnešní době dostalo až do takových roměrů, že to lidi dělají tak agresivním způsobem?? Teď si zase budete myslet, že někoho podněcuju. + vzkaz panu Jiřímu::projekt proti nežádoucím jevům toho typu jsem dopsal tento týden. A Pan Xy? Žije zřejmě na maloměstě


Odpovědět

marek

12. 11. 2008 23:16:36

Vála- až se budeš mnoho let každou volnou chvilku dřít, aby jsi rodině vybudoval domov a příjde takovej zmetek a zničí ti fasádu na domě pak se tě zeptám na tvůj názor. Mluvíš o bohu - ten by se za tebe určitě styděl.

Odpověděli:
7suigkpu


Odpovědět

qwertz

12. 11. 2008 23:39:48

čmáranice HORZ, KORZ, REAM, QSE a mraky dalších na každém rohu, plotu nejsou žádným uměním a proroctvím už vůbec ne. Je to jako když se zaběhne ratlík a počůrá cestou každé volné místo. Vrcholem "umění" jsou pak puboši v mikinách s kapucou a s báglem, co v rychlosti zmalujou nejlépe novotou vonící fasádu a pak si to hrdinně druhý den vyfotí a chlubí se tím. Ti rozhodně žádnou cvičnou zeď nepotřebují - chyběl by tak ten nezbytný adrenalin..... Pane Vála, zajeďte se podívat na totálně zdevastovanou vlakovou zastávku Praha Horní Měcholupy. Ta jasně vypovídá o "umění" dnešní doby a poselství do budoucna. Možná se svezete i počmáraným vlakem tak, že nebudete vědět, kdy vystoupit. Takže z Říčan je to třetí zastavení.

Odpověděli:
461wynks


Odpovědět

Daniel Kvasnička

13. 11. 2008 01:46:17 | daniel.kvasnicka@cb.cz

Děkuji Martine za odvahu jít na plac s tím, co děláš a s tím čemu věříš. Vím, že jsi si prošel cestu od podivného života k tomu, co smím sledovat téměř v přímém přenosu. Dámy a pánové, za pana Martina Válu se stavím zcela. Tuším, že se začnete strefovat do mně :-) ale jsem na to celkem připraven. Stavím se také zcela za práci Cesty integrace, kterou sleduji zblízka a považuji ji za velice dobrou. Obávám se, že se v jedné věci Martin Vála přeci jen mýlí. Říčany jsou maloměstem, kde se řeší mnoho věcí naprosto podle vzoru:"Já na toho druhého něco vím a von chodil s mým. A ta náplava, přistěhovalci, nám nemaj co říkat, neznaj to tady, když..." Tato diskuse je toho dokladem :-) Jen doufám, že nepřesáhne do skutkové podstaty činu, který by pak musel být stíhán. Máte-li na pana Válu důkazy, předejte je orgánům PČR, ale jinak se snažte diskutovat, jak se na slušně vychované lidi sluší. A pak se zkuste zajímat o to, jak se v tak exponovaném místě vedle Prahy dělá prevence, kolik lidí v ní pracuje, jak se rozvíjí a kolik peněz na ní město a národní zdoje vydávají. Pokud mám možnost srovnávat s některými městy, tak se mi zdá, že mají Říčany jako celek dost velký deficit. Pokud se chcete v této oblasti vzdělávat, pokud na ni chcete přispívat - dveře jsou Vám jistě otevřeny.

Odpověděli:
wxnqen6n


Odpovědět

František

13. 11. 2008 03:34:49

Paní Kvasničková...řekněte kde máte dům a nebo byt...dneska bych chtěl dělat u vás umění. Začnu na fasádě a potom bych pokračoval v obýváku, v ložnici...a co vaše auto...uděláme pojízdnou galerii. Bůh s váma, František.

Odpověděli:
wcb1tb1f
ph8gmyz5


Odpovědět

Zdeněk

13. 11. 2008 17:27:13 | zcernovsky@seznam.cz

Diskuse pod rozhovorem nasvědčuje, že problematika grafiti je aktuální sociální a přitom kontraverzní téma.

Spektrum slov "umění, writeři jako specifická cílová skupina, streetwork, subkultury, anonymita, legální plochy, nelegální plochy, kriminalita, vandalství, vztah k majetku, životní filozofie,anonymita, sociální intervence, sociální práce (inviduální, skupinová a komunitní), kontaktní práce, motivace ke tvorbě graffiti" s tématem více než méně souvisí. Je zřejmé, že jde o složitější téma než na první pohled může vypadat.Koho opravdu zajímá podstata problematiky - měl by hledat odpovědi na klíčové otázky např. "Chtěji writeři ničit nebo tvořit?" Doporučuji začít studovat.

Velmi dobře zpracovaným fundovaným materiálem je výzkumná práce "o graffiti a terénní sociální práci" na adrese http://is.muni.cz/th/8868/fss_b/bc_prace_holis_spsp.pdf. Vybrané dílčí výzkumné otázky jsou uvedeny na straně 20.Terénní sociální práce Martina Vály si velmi vážím.

Přestože je odborníkem na tuto sociální problematiku, vybral si nelehký úkol.Věřím, že se podaří vytvořit širší tým, který pomůže Martinovi Válovi hledat přijatelné řešení.

Ing. Zdeněk Černovský, Ph.D.

Odpověděli:
dwpfrn76


Odpovědět

Zdeněk Moudrý

14. 11. 2008 03:39:22 | zdenek.moudry@ricany.cz

Do "prevencí" tzv. patologických jevů se dají utopit neskutečné peníze. Zajímalo by mne, jak vypadají měřitelné ukazatele takovýchto projektů. Např. v tom, který dopsal p. Vála.

Odpověděli:
wd5ll8gh
u0pkc4pe


Odpovědět

Anna Vocelová

14. 11. 2008 14:36:38

Samozřejmě mě také jako všechny ostatní štvou nesmyslné nápisy na veřejných místech (budovách, v podchodech apod.), ovšem těch se nezastává - jak bylo zde několikrát zmíněno - ani pan Vála.

Osobně ho neznám, ovšem věřím, že stejně jako každý jiný člověk prošel jistým vývojem (od páchání hloupostí v určitém věku), který ho dovedl k tomu k tomuto přesvědčení.

Napadá mě k tomu snad jen - Kdo jsi bez viny, hoď kamenem...

Odpověděli:
sozjr93l
p5r48m1p


Odpovědět

Karlíček

16. 11. 2008 00:20:20

Pan Vála velmi dobře ví o čem mluví, konckonců i lidé bydlící blízko jeho bydliště by mohli vyprávět o jeho dřívější "sprejerské minulosti" a o tom jak jim "zdobil" domy. Dnes možná procitnul a už to nepovažuje za tak veliké umění, ale pokud to takto pujde dál, tak další a další mládež bude potřebovat spoustu domů na své umění, než procitnou a takoví jako p. Černovský budou dál spotřebovávat spoustu peněz na cesťáky a přiblblé diskuse, které nikam nevedou...

Odpověděli:
tteitt2r


Odpovědět

Monika

17. 11. 2008 05:48:25

Karlíčku asi dobře nevíš, že ve vilové zástavbě jsou domy uprostřed zahrad.

Účastníš se této přiblblé diskuse, namísto abys polapil pár vandalů a zajistil jim smysluplnou práci?

Třeba bys mohl pomoci těm co se snaží a ne jen nasazovat lidem psí hlavu.


Odpovědět

impulz

17. 11. 2008 13:10:59

pana Valu rodice malo rezali!


Odpovědět

Vašek

17. 11. 2008 13:42:56

Implulz: máš pravdu. Vypadá, že mu žádná část těla nechybí, nevypadá ani zmrzačeně ani znetvořeně. Dokonce je ochotný starat se i o jiné. Tam kde mají tvrdou výchovu, jsou často velké šrámy na těle (nezhojené jizvy, špatně srostlé zlomeniny, opařeniny, useknutá ruka - za krádež, vyříznutý jazyk nebo vypíchnuté oko) anebo šrámy na duši (domácí násilí, nízká sebedůvěra, agresivita, bezohlednost, sobeckost).

Odpověděli:
pc2kbszn


Odpovědět

Marek

24. 11. 2008 01:51:44

Pojďme dělat něco pořádného..:-)


Odpovědět

MuDr. Kaligary

4. 12. 2008 15:11:28

Tak si pročítám diskuzi a velice se stydím, že soužiji v Říčanech s tak zaostalými lidmi jako ty co píšou do této diskuze. Hlavní prou dnešního moderního umění se nazývá "street art", jak už z názvu je patrné tento styl vychází z ulice a naopak umělci zasazují svá díla přímo do venkovního prostředí a vznikjí tzv. "aktivní galerie". Z tohoto stylu vzešlo spusty světových umělců jako Jean Michelle Basquiat, nebo např. novodobý Banksy, jehož díla zasazená přímo do ulic se draží za miliony. Graffity patří také do této skupiny. Samozřejmě se musí rozlišovat umění jako takové a vandalizmus, což graffiti může být, ale neznamená to jednu a tu samou věc. Toto většina z vás co sem psala jasnozřejmě nepochopila a je úplně patrná i vaše kulturní nevzdělanost. Co se týče té prevence tak ta vaše nevzdělanost a ignorace je úplně zarážející.To co popisoval pan Vála je tzv. "terciární prevence", konkrétně pro toto se požívá termín "harm reduction", což jak vyplívá z názvu znamená předcházení negativním následkům, u uživatelů návykových látek je to podávání čistého materiálu sloužícího pro intravenózní užívání psychoaktivní látky, u graffiti se tomuto může rovnat legální zeď. To se dělá proto jak už jsem zmínil pro snižování negativních patologických jevů u už závislých osob, popř. osob, které sprejují. Jinými slovy si nemusí dotyčný shánět tyto věci jinde a tak dává šanci pro vznik patologii, pro vás tedy fasádu vašeho domu. Harm reduction je celosvětový trend s velice pozitivními výsledky. Vůbec celá primární, sekundární i terciální prevence dosahuje přeci pozitivních výsledků viz. amerika. Bohužel no kdo o tomto tématu nic neví tak poté plodí takové názory jako jsem tu četl. Myslím, že jediná organizace, která se věnuje nějaké prevenci v Říčanech je Cesta o.s., které od města dostává minimální dotace, mám pocit, že letos dostala jako dotaci stolní fotbal. V tomto ohledu je město Říčany velice zaostalé, jak je patrné i z této diskuze. Preventivní činnost je velice potřebná záležitost vývoje lidstva a patologických jevů. Velice si cením práce Martina Vály s dětmi a vůbec celého občanského sdružení, které nedostává od města peníze a musí si je shánět ze soukromých zdrojů. Je to opravdu ostuda, že proti tomuto kriticky vystupujete a vůbec napadáte pana Válu, nevím kdo jiný by měl vést naší mládež k životu bez patologie, než ten kdo si tím prošel a to naopak je i dobrým příkladem pro mládež. Prosím vás lidi, snažte se otevřít oči upřené pohledem na svojí vlastní osobu a snažte se věnovat trochu pozornosti i pro rozvoj společnosti. Děkuji MuDr. Kaligary

Odpověděli:
ytkrv8qb


Odpovědět

Grehart

2. 1. 2009 07:02:34

99,99% lidí, kteří dělají grafity je jak říkal někdo níže zakomplexovaná mládež bez zájmů, cílů.. Na takové platíme daně a jejich léčbu ze závislosti drog a opravy fasád, hromadných prostředků atd.Já bych jim sekal ruce a to hned.

Umění... si předtavuju trochu jinak. Pán tady v článku je "umělec"

Odpověděli:
xa7yh4zx


Odpovědět

Grehart

2. 1. 2009 07:05:35

biliontina procenta techto del se mozna drazi za miliony, ale 99,9999999999atd % je vandalismus. nechapu, cim je tento pan vyjimecny. :-) Podle me je to netahavej blbec.

Odpověděli:
bycmd9x1


Odpovědět

Karel

3. 2. 2009 04:36:30 | kveprek@cro.cz

Tomuhle říkáš, že tě někdo sjel v debatě? Pokud jsi pozorně četl nemusíš se vůbec vzrušovat. Takhle anonymě na internetu je každej king a trapnej hulvát. Osobně by ti to do očí nebyli schopni říct. Píšou tu křiklouni co o umění nic neví a asi ani nemaj děti, nebo jimi nikdy nebyli. Pak by se nevyjadřovali o prevenci kriminality tak jak se o ní vyjadřují. Takže hlavu vzhůru a ještě více podobných provokativních rozhovorů. A hlavně se nenech otrávit. Ti co tady nadávali byli jen blbci. Nesvobodní otroci , kterých je každý společenský režim plný.

Odpověděli:
810rhuiq


Odpovědět

jwtgg9jo

17. 1. 2017 15:53:48 | schikes@jaggernautemail.bid

Odpovídá na: Františka

wh0cd583497 <a href=http://buysingulair.us/>singulair</a> <a href=http://medrol-pak.trade/>medrol</a> <a href=http://acomplia-online.gdn/>acomplia</a> <a href=http://triamterene9.top/>triamterene</a> <a href=http://augmentin2012.top/>augmentin</a> <a href=http://buyneurontin.click/>buy neurontin</a>


Odpovědět

sozjr93l

20. 1. 2017 04:47:38 | jwebb6@besthostever.xyz

Odpovídá na: Anna Vocelová

wh0cd323417 <a href=http://buytretinoin2016.top/>buy tretinoin</a> <a href=http://bupropiononline.us/>bupropion cost</a> <a href=http://buycytotec.club/>cytotec</a> <a href=http://genericzoloft.us/>zoloft</a> <a href=http://buycelebrex.site/>where to buy celebrex</a> <a href=http://buy-celexa.gdn/>celexa 20mg</a> <a href=http://cymbaltamedication.link/>cymbalta</a>


Odpovědět

wd5ll8gh

21. 1. 2017 21:17:11 | mjarerivera60@mailmonster.top

Odpovídá na: Zdeněk Moudrý

wh0cd461399 [url=http://erythromycin-500-mg.party/]order erythromycin online[/url] [url=http://metformin-online.us/]metformin[/url] [url=http://buyelocon.in.net/]elocon 0.1 cream[/url] [url=http://buystromectol250.top/]stromectol 3 mg[/url] [url=http://tadalafil.pro/]tadalafil[/url]


Odpovědět

nw2409ow

22. 1. 2017 05:07:47 | beatrice@join-4-free.bid

Odpovídá na: xy

wh0cd41546 <a href=http://buy-atarax.site/>atarax</a> <a href=http://buycrestor.site/>crestor generic</a> <a href=http://mobic-15-mg.party/>mobic</a> <a href=http://buyfluoxetine.website/>buy fluoxetine</a> <a href=http://fluoxetinehcl.click/>order fluoxetine hcl 20 mg capsule online</a> <a href=http://buyprovera100.top/>provera</a> <a href=http://effexor-generic.cricket/>buy effexor xr</a> <a href=http://buytretinoin.info/>check this out</a> <a href=http://atenololonline.in.net/>atenolol</a> <a href=http://phenergan6.top/>phenergan price</a>


Odpovědět

50saoiht

23. 1. 2017 21:45:04 | tennisblue@anonimousemail.win

Odpovídá na: Adéla Michalová

wh0cd167150 <a href=http://vibramycin.site/>vibramycin doxycycline</a> <a href=http://ciprofloxacinhcl500mg.review/>cipro</a> <a href=http://buyvaltrex.click/>go here</a> <a href=http://sildalisonline.click/>example here</a> <a href=http://augmentin875.site/>augmentin 250</a> <a href=http://seroquel-sleep.gdn/>seroquel sleep aid</a> <a href=http://bupropionxl.us/>bupropion xl</a> <a href=http://benicarhct.click/>price of benicar</a> <a href=http://trazodone.fashion/>desyrel</a>


Odpovědět

tteitt2r

23. 1. 2017 22:43:24 | joacimalvergren@msmail.win

Odpovídá na: Karlíček

wh0cd718596 <a href=http://minocycline.trade/>minocycline</a> <a href=http://rogaine247.us.com/>rogaine pills</a> <a href=http://cheapcialis.us.org/>Generic Cialis</a> <a href=http://metformin2017.us.com/>visit your url</a> <a href=http://buyphenergan.us.com/>Buy Phenergan</a> <a href=http://buyalbuterol.us.com/>albuterol</a> <a href=http://nexium2017.us.com/>esomeprazole</a> <a href=http://buydiflucan.us.com/>diflucan</a> <a href=http://synthroid365.us.com/>SYNTHROID ONLINE</a>


Odpovědět

lhazfmpp

25. 1. 2017 08:37:34 | baggiollarry@securesmtp.download

Odpovídá na: marek

wh0cd157695 <a href=http://vermox365.us.com/>buy Vermox</a> <a href=http://phenergan365.us.com/>phenergan mg</a> <a href=http://precose.us.com/>cheap precose</a> <a href=http://motrin.us.com/>order motrin</a> <a href=http://effexor365.us.com/>effexor</a> <a href=http://fluoxetine365.us.com/>order fluoxetine</a> <a href=http://nolvadex365.us.com/>nolvadex 10mg</a> <a href=http://vardenafil.us.org/>vardenafil</a>


Odpovědět

p3bky8no

26. 1. 2017 09:30:56 | simontony25@yournetsolutions.stream

Odpovídá na: Jarda

wh0cd334807 <a href=http://albuterolnebulizer.site/>albuterol</a> <a href=http://buy-cipro.info/>continued</a> <a href=http://generic-viagra.gdn/>generic viagra</a> <a href=http://avodartonline.us/>avodart online</a> <a href=http://nolvadexforsale.click/>nolvadex</a>


Odpovědět

wcb1tb1f

26. 1. 2017 15:20:52 | mickidomeny@mail4you.men

Odpovídá na: František

wh0cd880765 <a href=http://zofrangeneric.us/>zofran</a> <a href=http://buyvaltrex.click/>valtrex over the counter</a> <a href=http://solu-medrol.gdn/>medrol</a> <a href=http://atenololchlorthalidone.pro/>atenolol chlorthalidone</a> <a href=http://clonidinehcl.site/>clonidine</a>


Odpovědět

1fwk6ikr

28. 1. 2017 09:16:22 | delladejong@bestemail.stream

Odpovídá na: Roman2

wh0cd395190 <a href=http://buytretinoin.us/>where to buy tretinoin</a> <a href=http://propranololonline.click/>propranolol</a> <a href=http://inderalla.site/>inderal la</a> <a href=http://orderlasixonline.gdn/>lasix oral</a>


Odpovědět

grl2mi4e

28. 1. 2017 11:27:22 | lisbethvikstrom1@b2bmail.download

Odpovídá na: Roman

wh0cd573794 <a href=http://advair-inhaler.site/>advair inhaler</a> <a href=http://clindamycin300mg.site/>clindamycin 300mg</a> <a href=http://orderzithromax.gdn/>zithromax</a> <a href=http://buy-cephalexin.click/>buy cephalexin</a> <a href=http://atenolol.christmas/>atenolol</a> <a href=http://abilify-generic.us/>abilify generic</a> <a href=http://buyviagrasoft.club/>buy viagra soft tabs</a>


Odpovědět

ytkrv8qb

30. 1. 2017 06:18:06 | mtaylor30@securesmtp.download

Odpovídá na: MuDr. Kaligary

wh0cd968256 <a href=http://furosemide20mg.site/>furosemide 20 mg tab cost</a> <a href=http://cialisonline.us/>cialis on line</a> <a href=http://effexoronline.review/>effexor online</a> <a href=http://levaquin500mg.site/>levaquin 500 mg</a> <a href=http://retin-a-gel.gdn/>recommended site</a> <a href=http://cialisforsale.click/>cialis for sale</a> <a href=http://crestoronline.click/>crestor online</a>


Odpovědět

dwpfrn76

30. 1. 2017 14:01:17 | vicnewman67@bestemail.stream

Odpovídá na: Zdeněk

wh0cd157862 <a href=http://prednisoloneacetate.site/>prednisolone acetate</a> <a href=http://wheretobuynolvadex.gdn/>where to buy nolvadex</a> <a href=http://buyelocon.science/>buy elocon</a> <a href=http://clindamycin150mg.click/>clindamycin</a>


Odpovědět

wxnqen6n

30. 1. 2017 18:54:40 | jannette@freewebpages.stream

Odpovídá na: Daniel Kvasnička

wh0cd121972 <a href=http://buyprozac.us.com/>Generic Prozac</a> <a href=http://cialis2016.us.com/>cialis</a> <a href=http://lioresal.us.com/>lioresal</a> <a href=http://buyprednisone.us.com/>prednisone online</a> <a href=http://viagrapills.us.com/>generic viagra</a> <a href=http://buspar365.us.com/>buspar</a>


Odpovědět

zgh5p1kz

1. 2. 2017 03:36:54 | thomasbloechlinger@mail2k.win

Odpovídá na: Jirka

wh0cd469967 <a href=http://ipratropium-albuterol.gdn/>albuterol</a> <a href=http://citalopramforanxiety.review/>citalopram for anxiety</a> <a href=http://amitriptylineonline.us/>amitriptyline online</a> <a href=http://cialis20.site/>cialis 20</a> <a href=http://lasix-medication.gdn/>lasix</a> <a href=http://baclofen.christmas/>baclofen</a> <a href=http://viagracheap.site/>viagra</a> <a href=http://cheapantabuse.gdn/>antabuse</a> <a href=http://buyacyclovir.site/>buy acyclovir</a> <a href=http://buyabilify10.top/>buy abilify</a>


Odpovědět

7suigkpu

1. 2. 2017 20:33:42 | vicnewman67@bestemail.stream

Odpovídá na: marek

wh0cd951804 <a href=http://valtrexonline.gdn/>valtrex prescription</a> <a href=http://buy-valtrex.click/>cheap valtrex generic</a> <a href=http://prednisone5mg.us/>prednisone</a> <a href=http://genericviagraprofessional100mg.gdn/>price comparison viagra</a> <a href=http://retin-a-micro-gel.us/>retin-a micro gel</a> <a href=http://generic-cymbalta.gdn/>generic cymbalta 60 mg</a> <a href=http://rimonabant.christmas/>rimonabant</a>


Odpovědět

bycmd9x1

8. 2. 2017 19:49:10 | collen@freechatemails.men

Odpovídá na: Grehart

wh0cd561184 <a href=http://albuterolsulfate.club/>albuterol</a> <a href=http://furosemide500.top/>furosemide</a> <a href=http://flagyl.christmas/>purchase flagyl online</a> <a href=http://cymbalta.christmas/>cymbalta</a> <a href=http://clindamycin300mg.pro/>clindamycin</a> <a href=http://tadacip-7.top/>tadacip</a> <a href=http://cialis247.top/>cialis</a> <a href=http://hydrochlorothiazide125mg.review/>hydrochlorothiazide price</a> <a href=http://synthroid250.us/>synthroid</a> <a href=http://cialis-5.top/>cialis 5 mg cost</a>


Odpovědět

d3nc3zcg

10. 2. 2017 06:57:47 | gotell56@emailme.men

Odpovídá na: františek

wh0cd702816 <a href=http://tadacip365.us.com/>buy tadacip</a> <a href=http://robaxin365.us.com/>robaxin</a> <a href=http://betnovate.us.com/>betnovate</a> <a href=http://buyphenergan.us.com/>Buy Phenergan</a> <a href=http://lisinoprilhydrochlorothiazide.us.com/>lisinopril online</a>


Odpovědět

xa7yh4zx

11. 2. 2017 15:56:22 | kwoolgar@freemails.men

Odpovídá na: Grehart

wh0cd747009 <a href=http://overthecounterviagra.science/>Viagra Online</a>


Odpovědět

810rhuiq

14. 2. 2017 16:15:01 | marjotouru@securesmtp.stream

Odpovídá na: Karel

wh0cd689663 <a href=http://buylevitra.us.com/>visit this link</a>


Odpovědět

461wynks

16. 2. 2017 13:09:30 | lisandra@anonimousemail.win

Odpovídá na: qwertz

wh0cd528727 <a href=http://lisinopril.us.com/>lisinopril</a>


Odpovědět

h5dv40bj

24. 2. 2017 22:27:18 | titane57@sslsmtp.win

Odpovídá na: Františka

wh0cd583497 <a href=http://viagrageneric2017.com/>buy viagra cheap online</a>


Odpovědět

p5r48m1p

27. 2. 2017 21:17:09 | melissia@youripost.download

Odpovídá na: Anna Vocelová

wh0cd323417 <a href=http://viagraonline2017.com/>Buy Viagra</a>


Odpovědět

u0pkc4pe

2. 3. 2017 05:28:04 | baggiollarry@mailserver.men

Odpovídá na: Zdeněk Moudrý

wh0cd461399 <a href=http://cialiscost2017.com/>cialis cost</a>


Odpovědět

jozruaab

2. 3. 2017 18:23:28 | waynelakeside@b2bmail.download

Odpovídá na: xy

wh0cd41546 <a href=http://viagraprice2017.com/>viagra sale</a>


Odpovědět

kf5gbbta

4. 3. 2017 16:47:46 | rsr4gaurd1@b2bmail.download

Odpovídá na: Adéla Michalová

wh0cd167150 <a href=http://cialisonline2017.com/>CIALIS ONLINE</a>


Odpovědět

wdjrcdg1

6. 3. 2017 17:23:29 | amillham66@emailme.win

Odpovídá na: marek

wh0cd157695 <a href=http://cialisgeneric2017.com/>for more</a>


Odpovědět

7vi6bkz0

8. 3. 2017 00:29:25 | akiko@hostnow.men

Odpovídá na: Jarda

wh0cd334807 <a href=http://cialisgeneric2017.com/>cheap cialis</a>


Odpovědět

ph8gmyz5

8. 3. 2017 09:21:25 | kathi@mailserver.men

Odpovídá na: František

wh0cd880765 <a href=http://cialisonline2017.com/>cialis online</a>


Odpovědět

d7ndcxya

12. 3. 2017 12:33:42 | redrumbg4eva@emailme.men

Odpovídá na: Roman Lénárd

wh0cd258151 <a href=http://viagraprice2017.com/>viagra no prescription</a>


Odpovědět

pj46oe4u

14. 3. 2017 07:58:50 | e1v1ail@freemails.download

Odpovídá na: Martin Vála

wh0cd950567 <a href=http://genericviagra2017.com/>viagra lowest cost</a>


Odpovědět

pc2kbszn

17. 3. 2017 09:55:02 | avdeuren@yournetsolutions.stream

Odpovídá na: Vašek

wh0cd687268 <a href=http://viagrageneric2017.com/>Viagra Generic</a>


Odpovědět

TerrydooneOI

30. 3. 2017 10:20:43 | sdsd@mail.ru

<a href=http://adultdatingbrisbane.com/>Free Brisbane Sex Personals
</a>
<a href=http://datingice.com/>Join your local group and meet other singles
</a>
<a href=http://rhdating.com/>Local Singles
</a>
<a href=http://sexdatingdelight.com/>International delight creamers in singles women
</a>
http://adultdatingbrisbane.com/
http://datingice.com/
http://rhdating.com/
http://sexdatingdelight.com/


Odpovědět

bhimj town

3. 4. 2017 12:11:14 | hpsoiduskda@yandex.com

sparticulard http://buytadalafilmh.com


Odpovědět

xleastj neck

3. 4. 2017 20:42:45 | hpsoiduskda@yandex.com

pbehindw http://buytadalafilmh.com


Odpovědět

kwhoh none

4. 4. 2017 05:41:37 | hpsoiduskda@yandex.com

cdol <a href= http://buytadalafilmh.com >cheap cialis</a>


Odpovědět

wpassl lie

4. 4. 2017 08:58:07 | hpsoiduskda@yandex.com

<a href=http://tadalafilfst.com/>cialis cheap generic</a> generic form of cialis


Odpovědět

resolved z suppose

4. 4. 2017 19:18:20 | osudsldjfsfs@yandex.com

herself http://tadalafilfst.com/ daily cialis generic


Odpovědět

wdaughterx church

4. 4. 2017 19:56:52 | uskmsbdhkfu@yandex.com

order levitra without over the counter <a href= http://vardenafilfst.com/ >buy levitra united kingdom</a> subject


Odpovědět

dspentr am

4. 4. 2017 23:50:37 | hpsoiduskda@yandex.com

<a href=http://tadalafilfst.com/>buy brand cialis online pharmacy</a> order generic cialis


Odpovědět

do x natural

5. 4. 2017 19:54:49 | jdposdkshds@yandex.com

like http://buy-viagra-online.link viagra sample pack <a href= http://buy-viagra-online.link/#viagra-100-cardiovascular-drug >viagra new york</a> the


Odpovědět

lbeingm

5. 4. 2017 20:09:02 | asjsdfpsdfjdsje@yandex.com

but http://vardenafilfst.com/ fake generic levitra <a href= http://buy-levitra-online.party/#order-levitra-without-health >generic levitra online</a> pity


Odpovědět

kthingsm justice

6. 4. 2017 09:49:00 | uosjdndkhhd@yandex.com

desire http://buy-viagra-online.link pill viagra <a href=http://buy-viagra-online.link/#viagra-dangers>viagra erection</a> stay


Odpovědět

swhetherj handsome

6. 4. 2017 13:35:15 | pouskdhsjag@yandex.com

favour buy-cialis-online.review cialis online canada <a href=http://buy-cialis-online.review/#low-dose-cialis-generic>viagra and weight lifting cialis generic</a> it's


Odpovědět

sorry a history

6. 4. 2017 15:45:38 | jdposdkshds@yandex.com

holding http://vardenafilfst.com/ order generic levitra india <a href= http://buy-levitra-online.party/#spanien-order-levitra >verdenafil generic levitra</a> cut


Odpovědět

onumberc charge

6. 4. 2017 21:16:53 | upsidudjdhadf@yandex.com

<a href=http://predni-sone.review>prednisone and alcohol</a> although <a href=http://buy-azithromycin.top>zithromax price target</a> several <a href=http://buyvardenafilon.com>read the full info here</a> black


Odpovědět

hpublice understand

6. 4. 2017 22:02:37 | uposydtskodl@yandex.com

<a href= http://buy-azithromycin.top >buy zithromax</a> while <a href= http://predni-sone.review >prednisone 5mg</a> ashamed <a href= http://buy-finasteride.review >site web</a> o'clock


Odpovědět

kboxi

7. 4. 2017 03:07:53 | usdpsdkkfjsd@yandex.com

<a href= http://buy-levothyroxine.review >levothyroxine</a> strength <a href= http://predni-sone.review >prednisone</a> touch <a href= http://buy-finasteride.review >propecia</a> fellow


Odpovědět

tlongery other

7. 4. 2017 08:24:06 | upsidudjdhadf@yandex.com

<a href= http://buysildenafilon.com >how old do you have to be to take viagra</a> even <a href= http://buytadalafilon.com >buy cialis</a> legs <a href= http://buy-finasteride.review >generic propecia review</a> first


Odpovědět

hour a my

7. 4. 2017 11:04:49 | uyspdodkjsfg@yandex.com

<a href= http://buy-azithromycin.top >order azithromycin online stomach pain</a> voice <a href= http://buyvardenafilon.com >buy levitra</a> talk <a href= http://buy-finasteride.review >propecia</a> respect


Odpovědět

nallowedi waiting

7. 4. 2017 23:53:51 | upsidudjdhadf@yandex.com

http://sildenafil-on.com/ female viagra drug


Odpovědět

zquarterj

8. 4. 2017 00:59:00 | usdpsdkkfjsd@yandex.com

<a href=http://doxycyc-line.life/#viagra-daily-side-effects>buy doxycycline 100 mg</a> saw <a href=http://clomi-phene.life/#brand-name-viagra-on-line>what does clomid cost</a> proper <a href=http://vardenafil-on.com/#generic-levitra-10mg-drugstore>vardenafil</a> laughed <a href=http://kamag-ra.review/#how-do-you-use-viagra>kamagra</a> replied


Odpovědět

Mrs c above

8. 4. 2017 02:27:18 | uyspdodkjsfg@yandex.com

<a href= http://sildenafil-on.com/#viagra-canada-price >viagra online</a> conduct <a href= http://clomi-phene.life/#viagra-in-canada >clomid online</a> figure <a href= http://kamag-ra.review/#viagra-cost >sildenafil</a> long


Odpovědět

bgoingr whole

8. 4. 2017 11:24:23 | upsidudjdhadf@yandex.com

<a href= http://doxycyc-line.life/#cheapest-viagra-prices >doxycycline 100mg price list</a> mind


Odpovědět

chimselfk hill

8. 4. 2017 15:10:59 | uposydtskodl@yandex.com

<a href= http://kamag-ra.review/#cheap-viagra-online-uk >kamagra</a> put


Odpovědět

sir o enough

8. 4. 2017 22:06:15 | uyspdodkjsfg@yandex.com

<a href= http://vardenafil-on.com/#cheap-levitra-medication >vardenafil</a> necessary <a href= http://clomi-phene.life/#viagra-overnight >go</a> week <a href= http://tadalafil-on.com/#cialis-generic-walgreens >my company</a> they


Odpovědět

kjourneyf

9. 4. 2017 04:22:22 | usdpsdkkfjsd@yandex.com

<a href=http://sildenafil-on.com/#canada-medication-viagra>canadian pharmacy review</a> degree <a href=http://sildenafil-on.com/#viagra-online-without-prescription-overnight>why not try here</a> won't <a href=http://kamag-ra.review/#viagra-patent-date>kamagra sildenafil citrate tablets</a> black <a href=http://vardenafil-on.com/#online-generic-levitra>levitra</a> something


Odpovědět

xhousex since

9. 4. 2017 08:06:50 | uuer@gvmyvr.com

z http://tadalafil-ph24.com/ viagra black market cialis pills


Odpovědět

turned t seen

9. 4. 2017 18:45:45 | lxwc@amxjsy.com

substitute for cialis online pharmacy <a href= http://tadalafil-ph24.com/ >viagra floaters cialis pills</a>


Odpovědět

jkindnessk dear

9. 4. 2017 19:33:21 | ntdxcu@ozfnpg.com

http://tadalafil-ph24.com/ name cialis tablets <a href= http://tadalafil-ph24.com/ >cialis</a>
pfizer cialis generic


Odpovědět

zment those

9. 4. 2017 21:17:35 | posidjsdksfg@yandex.com

<a href=http://buy-tadalafil-ph.com/#viagra-black-market-cialis-pills>buy cialis</a> form


Odpovědět

xbeingx

10. 4. 2017 17:40:18 | spodjssduekh@yandex.com

<a href= http://buy-tadalafil-ph.com/#cialis-prescription-online >buy tadalafil</a> number


Odpovědět

Michaelabivy

10. 4. 2017 18:20:23 | michaelwed@mail.ru

<a href=http://datingsiteswithoutregistering.com/>Top 5 Best Free Online Dating Sites</a>
<a href=" http://datingsiteswithoutregistering.com/ ">Dating Sites Without Registering</a>


Odpovědět

dadvantaget became

10. 4. 2017 19:08:44 | posidjsdksfg@yandex.com

<a href=http://buycialisph.review/#viagra-contradictions-cialis-pills>buy-tadalafil-ph.com</a> else


Odpovědět

worst y believed

10. 4. 2017 19:55:54 | poitruisljh@yandex.com

http://buycialisrx.review/ is generic cialis from india safe


Odpovědět

odirectionw sometimes

10. 4. 2017 20:43:22 | oirtuspouej@yandex.com

<a href=http://buycialisph.review/#cipla-buy-tadalafil>anonymous</a> death


Odpovědět

Edwardlak

12. 4. 2017 09:46:34 | edwardnak@outlook.com

<a href=http://sildenafil100mgprixenpharmacieenfrance.com/>sildenafil sandoz 100 mg prix </a>
<a href=" http://sildenafil100mgprixenpharmacieenfrance.com/ ">viagra 100mg prix </a>


Odpovědět

AlvinShats

12. 4. 2017 09:47:46 | alvincot@outlook.com

<a href=http://achetersildenafilenligne.com/>acheter sildenafil en ligne </a>
<a href=" http://achetersildenafilenligne.com/ ">acheter sildenafil citrate</a>


Odpovědět

Juniorbuh

12. 4. 2017 09:58:01 | ustlekutizpynfr@outlook.com

<a href=http://acheterviagraenlignelivraison24h.com/>acheter viagra livraison 24h </a>
<a href=" http://acheterviagraenlignelivraison24h.com/ ">acheter viagra livraison point relais </a>


Odpovědět

ZacharyKek

12. 4. 2017 10:01:24 | zacharyzon@mail.ru

<a href=http://achatviagraenpharmacieenfrance.com/>achat viagra en ligne </a>
<a href=" http://achatviagraenpharmacieenfrance.com/ ">achat viagra en belgique</a>


Odpovědět

DavidMouts

12. 4. 2017 10:07:59 | davidmoiny@mail.ru

<a href=http://sildenafilpascherenfrance.com/>viagra pas cher canada </a>
<a href=" http://sildenafilpascherenfrance.com/ ">viagra generique pas cher en france </a>


Odpovědět

LeonardRitle

12. 4. 2017 13:45:29 | leonardinory@mail.ru

<a href=http://viagraenventelibreenfrance.com/>viagra en vente libre canada </a>
<a href=" http://viagraenventelibreenfrance.com/ ">viagra en vente libre pharmacie </a>


Odpovědět

Michaelsnuri

12. 4. 2017 13:45:31 | michaeltof@mail.ru

<a href=http://sildenafilpfizer50mgprix.com/>sildenafil pfizer preis schweiz </a>
<a href=" http://sildenafilpfizer50mgprix.com/ ">viagra pfizer preise </a>


Odpovědět

RichardRax

12. 4. 2017 13:45:31 | richardbruiz@mail.ru

<a href=http://viagrapascherlivraisonrapide.com/>viagra pas cher livraison rapide </a>
<a href=" http://viagrapascherlivraisonrapide.com/ ">viagra pas cher livraison rapide france </a>


Odpovědět

RobertwatQY

12. 4. 2017 13:56:18 | robertced@mail.ru

<a href=http://viagrasansordonnanceenpharmacie.com/>viagra sans ordonnance belgique </a>
<a href=" http://viagrasansordonnanceenpharmacie.com/ ">viagra sans ordonnances en pharmacie </a>


Odpovědět

Claudetrure

12. 4. 2017 14:04:21 | claudemaw@mail.ru

<a href=http://xn--viagragnriquelivresous48h-hicb.com/>viagra pfizer gГ©nГ©rique prix </a>
<a href=" http://xn--viagragnriquelivresous48h-hicb.com/ ">viagra gГ©nГ©rique prix en pharmacie </a>


Odpovědět

igamr0ba

12. 4. 2017 19:57:40 | trishdaniellsinmaui@myfreemail.download

Odpovídá na: Roman2

wh0cd395190 <a href=http://cialiscost2017.com/>cialis cost</a>


Odpovědět

aug1dbmv

12. 4. 2017 22:09:06 | rsr4gaurd1@simplyemail.win

Odpovídá na: Roman

wh0cd573794 <a href=http://cialisonline2017.com/>your domain name</a>


Odpovědět

WilliamSep

13. 4. 2017 05:10:39 | williamphalm@mail.ru

<a href=http://xn--cialisgnriquepascher-h2bb.com/>acheter cialis generique moins cher </a>
<a href=" http://xn--cialisgnriquepascher-h2bb.com/ ">cialis generique pas cher </a>


Odpovědět

Michaeltak

13. 4. 2017 05:11:15 | michaeltuh@outlook.com

<a href=http://cialis10mgprixenpharmacieenligne.com/>cialis 10mg cpr4 prix en pharmacie </a>
<a href=" http://cialis10mgprixenpharmacieenligne.com/ ">cialis 10mg prix en pharmacie en ligne </a>


Odpovědět

Harrydop

13. 4. 2017 05:11:44 | yqojohobtewpoty@mail.ru

<a href=http://cialis20mgprixenpharmacierx.com/>tadalafil 20mg prix </a>
<a href=" http://cialis20mgprixenpharmacierx.com/ ">cialis 20mg prix en pharmacie </a>


Odpovědět

Garrettton

13. 4. 2017 08:12:16 | garrettbot@mail.ru

<a href=http://cialissansordonnanceenfrance.com/>cialis sans ordonnance en belgique </a>
<a href=" http://cialissansordonnanceenfrance.com/ ">cialis sans ordonnance en pharmacie belgique </a>


Odpovědět

Jamesecoky

13. 4. 2017 08:15:25 | jamesannox@mail.ru

<a href=http://achetercialisenfrancesitefiable.com/>acheter cialis generique en france </a>
<a href=" http://achetercialisenfrancesitefiable.com/ ">acheter tadalafil en france </a>


Odpovědět

RichardVog

13. 4. 2017 13:16:01 | richardamoky@mail.ru

<a href=http://xn--achatcialissitescuris-q5bf.com/>achat cialis site fiable </a>
<a href=" http://xn--achatcialissitescuris-q5bf.com/ ">achat cialis site sГ©curisГ© </a>


Odpovědět

Ralphunicy

13. 4. 2017 13:22:53 | ralphcot@mail.ru

<a href=http://achetercialissansordonnanceenpharmacie.com/>vente cialis sans ordonnance </a>
<a href=" http://achetercialissansordonnanceenpharmacie.com/ ">acheter cialis sans ordonnance </a>


Odpovědět

Bobbyrok

13. 4. 2017 13:47:44 | bobbycrams@mail.ru

<a href=http://achetercialis20mgenligne.com/>acheter cialis 20mg en ligne </a>
<a href=" http://achetercialis20mgenligne.com/ ">acheter cialis 20mg en ligne </a>


Odpovědět

Odellchomy

13. 4. 2017 13:47:58 | odellwew@mail.ru

<a href=http://achatcialisenfrancelivraisonrapide.com>acheter du cialis en ligne en france </a>
<a href=" http://achatcialisenfrancelivraisonrapide.com ">acheter cialis en ligne france </a>


Odpovědět

Keithhox

13. 4. 2017 13:52:59 | keithtromi@mail.ru

<a href=http://achatcialis5mgenligne.com/>achat tadalafil 5mg </a>
<a href=" http://achatcialis5mgenligne.com/ ">acheter cialis 5mg en ligne </a>


Odpovědět

ThomasDom

14. 4. 2017 05:03:08 | thomasjourn@mail.ru

<a href=http://tadalafilprixenpharmacie.com/>tadalafil prix en pharmacie </a>
<a href=" http://tadalafilprixenpharmacie.com/ ">tadalafil prix en pharmacie </a>


Odpovědět

HectorTremo

14. 4. 2017 05:07:41 | hectortew@outlook.com

<a href=http://tadalafil20mgpaschereninde.com/>acheter cialis 20mg pas cher </a>
<a href=" http://tadalafil20mgpaschereninde.com/ ">cialis 20mg pas cher paris </a>


Odpovědět

AndrewJeX

14. 4. 2017 05:40:03 | andrewtef@mail.ru

<a href=http://achetertadalafil20mgpascher.com/>acheter tadalafil 20mg </a>
<a href=" http://achetertadalafil20mgpascher.com/ ">acheter cialis 20mg pas cher </a>


Odpovědět

Jamesbub

14. 4. 2017 10:23:21 | jamesdreve@mail.ru

<a href=http://achetertadalafilenfrance.com/>acheter cialis en france sans ordonnance </a>
<a href=" http://achetertadalafilenfrance.com/ ">acheter cialis en france livraison rapide </a>


Odpovědět

JamesLib

14. 4. 2017 10:26:55 | jamesfabs@mail.ru

<a href=http://achetertadalafilsansordonnance.com/>acheter cialis sans ordonnance en pharmacie </a>
<a href=" http://achetertadalafilsansordonnance.com/ ">acheter cialis sans ordonnance paris </a>


Odpovědět

LeonardAbita

14. 4. 2017 14:06:02 | leonardhitte@mail.ru

<a href=http://achattadalafilenfranceenpharmacie.com/>achat tadalafil en france en pharmacie </a>
<a href=" http://achattadalafilenfranceenpharmacie.com/ ">acheter cialis en france </a>


Odpovědět

Donaldswela

14. 4. 2017 14:06:24 | donaldswila@mail.ru

<a href=http://achattadalafil10mgprix.com/>achat tadalafil 10mg prix </a>
<a href=" http://achattadalafil10mgprix.com/ ">acheter cialis original 10mg </a>


Odpovědět

BryanLah

14. 4. 2017 14:07:06 | bryansop@mail.ru

<a href=http://xn--acheterpropeciagnrique-q8bb.com/>acheter propecia gГ©nГ©rique </a>
<a href=" http://xn--acheterpropeciagnrique-q8bb.com/ ">acheter propecia gГ©nГ©rique </a>


Odpovědět

LeonardRon

14. 4. 2017 14:15:38 | leonardwem@mail.ru

<a href=http://acheterprednisone20mgenligne.com/>acheter prednisone en ligne </a>
<a href=" http://acheterprednisone20mgenligne.com/ ">acheter prednisone 20 mg </a>


Odpovědět

GustavoAbnoR

14. 4. 2017 14:21:43 | gustavozow@mail.ru

<a href=http://acheterpropeciasurinternet.com/>acheter propecia sur internet </a>
<a href=" http://acheterpropeciasurinternet.com/ ">acheter propecia sur internet </a>


Odpovědět

JosephRaK

15. 4. 2017 03:03:43 | josephfut@outlook.com

<a href=http://achatpropeciaparcartebancaire.com/>achat propecia partnership </a>
<a href=" http://achatpropeciaparcartebancaire.com/ ">achat propecia par carte bancaire </a>


Odpovědět

AnthonyVet

15. 4. 2017 04:32:23 | anthonyurido@mail.ru

<a href=http://acheterfinasteridesansordonnance.com/>ou acheter finasteride </a>
<a href=" http://acheterfinasteridesansordonnance.com/ ">acheter finasteride en ligne </a>


Odpovědět

Marvingob

15. 4. 2017 04:36:06 | marvinskymn@mail.ru

<a href=http://achatamoxicillinebiogaran1g.com/>amoxicilline achat en ligne </a>
<a href=" http://achatamoxicillinebiogaran1g.com/ ">achat amoxicilline 1g </a>


Odpovědět

AaronJit

15. 4. 2017 05:04:56 | aarondon@mail.ru

<a href=http://acheterclomidsansordonnance.com/>acheter clomid en pharmacie sans ordonnance </a>
<a href=" http://acheterclomidsansordonnance.com/ ">peut on acheter du clomid sans ordonnance </a>


Odpovědět

JamesSmact

15. 4. 2017 05:10:57 | jamescrino@mail.ru

<a href=http://amoxicillineprixpharmacie.com/>amoxicilline prix algerie </a>
<a href=" http://amoxicillineprixpharmacie.com/ ">amoxicilline prix pharmacie </a>


Odpovědět

TimothySar

15. 4. 2017 11:22:02 | timothyamuck@mail.ru

<a href=http://acheterclomid100mgsurinternetpascher.com/>acheter clomid 100mg sur internet pas cher </a>
<a href=" http://acheterclomid100mgsurinternetpascher.com/ ">achat clomid 100mg </a>


Odpovědět

AdrianJeode

15. 4. 2017 11:48:54 | adriandeems@mail.ru

<a href=http://ventolinesansordonnanceacheterenligne.com/>ventoline sans ordonnance 2011 </a>
<a href=" http://ventolinesansordonnanceacheterenligne.com/ ">ventoline sans ordonnance achat </a>


Odpovědět

Jamespex

15. 4. 2017 12:37:31 | jameseraph@mail.ru

<a href=http://acheterventolinespraysansordonnance.com/>acheter ventolin spray sans ordonnance </a>
<a href=" http://acheterventolinespraysansordonnance.com/ ">acheter ventolin sprayer </a>


Odpovědět

SamuelEnund

15. 4. 2017 15:01:56 | samuelroarf@mail.ru

<a href=http://acheterventolinesurinternet.com/>acheter ventoline sans prescription </a>
<a href=" http://acheterventolinesurinternet.com/ ">acheter ventolin - acheter ventolin: </a>


Odpovědět

Vincenttreni

15. 4. 2017 15:25:55 | vincentwen@mail.ru

<a href=http://achatventolinesansordonnance.com/>achat ventoline salbutamol </a>
<a href=" http://achatventolinesansordonnance.com/ ">achat ventoline en ligne </a>


Odpovědět

Perryrat

16. 4. 2017 05:16:33 | perrycew@mail.ru

<a href=http://wherecanibuyviagraonline.us/>where can i buy viagra over the counter in usa </a>
<a href=" http://wherecanibuyviagraonline.us/ ">where can i buy viagra over the counter in europe </a>


Odpovědět

BryanWaype

16. 4. 2017 05:16:35 | bryanred@outlook.com

<a href=http://howtogetviagrawithoutadoctorprescription.us/>how to get viagra without a doctor prescription </a>
<a href=" http://howtogetviagrawithoutadoctorprescription.us/ ">how to get viagra without a doctor prescription </a>


Odpovědět

Jamesorexy

16. 4. 2017 07:30:55 | jamesdorn@mail.ru

<a href=http://acheterzithromaxsurinternetenfrance.club/>acheter zithromax monodose sans ordonnance </a>
<a href=" http://acheterzithromaxsurinternetenfrance.club/ ">acheter zithromax sur internet en france </a>


Odpovědět

AnthonyAmbup

16. 4. 2017 07:33:50 | anthonysaimi@mail.ru

<a href=http://acheterazithromycinesansordonnance.club/>acheter azithromycine </a>
<a href=" http://acheterazithromycinesansordonnance.club/ ">acheter azithromycine monodose </a>


Odpovědět

DustinWat

16. 4. 2017 07:50:02 | dustincib@mail.ru

<a href=http://vardenafilprixenpharmacieacaen.com/>levitra prix en pharmacie sans ordonnance </a>
<a href=" http://vardenafilprixenpharmacieacaen.com/ ">levitra prix en pharmacie au maroc </a>


Odpovědět

ScottHausa

16. 4. 2017 08:28:12 | scotthobia@mail.ru

<a href=http://howtogetviagrawithoutadoctorprescription.com/>how to get viagra without a doctor prescription </a>
<a href=" http://howtogetviagrawithoutadoctorprescription.com/ ">how to get viagra pills </a>


Odpovědět

Donalddof

19. 4. 2017 12:08:44 | donaldliz@mail.ru

<a href=http://vardenafilprixenpharmacieacaen.com/>levitra prix en pharmacie sans ordonnance </a>
<a href=" http://vardenafilprixenpharmacieacaen.com/ ">vardenafil prix en pharmacie </a>


Odpovědět

Terryvah

21. 4. 2017 14:13:52 | terryfed@mail.ru

<a href=http://viagrakaufen24stundenlieferung.com/>viagra kaufen paypal </a>
<a href=" http://viagrakaufen24stundenlieferung.com/ ">viagra kaufen ohne rezept berlin </a>


Odpovědět

AnthonyNew

21. 4. 2017 14:40:14 | anthonydubp@mail.ru

<a href=http://cialis5mgohnerezeptbestellen.com/>cialis 5mg kaufen rezeptfrei </a>
<a href=" http://cialis5mgohnerezeptbestellen.com/ ">cialis 5mg kaufen billig </a>


Odpovědět

Estebannox

21. 4. 2017 14:42:51 | estebandic@mail.ru

<a href=http://viagraohnerezeptapothekepernachnahme.com/>viagra online bestellen ohne rezept gГјnstig </a>
<a href=" http://viagraohnerezeptapothekepernachnahme.com/ ">viagra online bestellen ohne rezept schweiz </a>


Odpovědět

Haroldfax

21. 4. 2017 14:47:11 | haroldoccuh@mail.ru

<a href=http://sildenafil100mgrezeptfreikaufen.com/>sildenafil pfizer 100mg 24 stГјck </a>
<a href=" http://sildenafil100mgrezeptfreikaufen.com/ ">sildenafil neuraxpharm 100 mg 24 stГјck </a>


Odpovědět

Jimmymor

21. 4. 2017 15:31:16 | jimmygales@mail.ru

<a href=http://viagragenerikakaufenindeutschland.com/>viagra generika kaufen in deutschland </a>
<a href=" http://viagragenerikakaufenindeutschland.com/ ">viagra generika kaufen in deutschland </a>


Odpovědět

DonaldSet

21. 4. 2017 15:31:16 | donaldemoff@mail.ru

<a href=http://cialisbilligkaufenohnerezept.com/>cialis billig kaufen ohne rezept </a>
<a href=" http://cialisbilligkaufenohnerezept.com/ ">cialis kaufen mit rezept </a>


Odpovědět

Robertsog

21. 4. 2017 15:46:21 | robertrab@mail.ru

<a href=http://sildenafilratiopharmkaufenohnerezept.com/>sildenafil ratiopharm 50 mg preisvergleich </a>
<a href=" http://sildenafilratiopharmkaufenohnerezept.com/ ">sildenafil ratiopharm 100mg ohne rezept </a>


Odpovědět

Jamesaxott

21. 4. 2017 15:46:21 | jamesrub@mail.ru

<a href=http://tadalafilgenerikaindeutschlandkaufen.com/>tadalafil generika in deutschland kaufen </a>
<a href=" http://tadalafilgenerikaindeutschlandkaufen.com/ ">tadalafil generika in deutschland kaufen </a>


Odpovědět

Danielvaw

21. 4. 2017 15:50:14 | danielpep@mail.ru

<a href=http://cialisgenerikaindeutschlandkaufen.com/>cialis generika in deutschland zugelassen </a>
<a href=" http://cialisgenerikaindeutschlandkaufen.com/ ">cialis generika in deutschland kaufen </a>


Odpovědět

PatrickHum

21. 4. 2017 15:50:21 | patrickzek@mail.ru

<a href=http://viagrakaufenaufrechnungohnerezept.com/>viagra kaufen auf rechnung ohne rezept </a>
<a href=" http://viagrakaufenaufrechnungohnerezept.com/ "> viagra kaufen auf rechnung ohne rezept</a>


Odpovědět

HerbertPseug

22. 4. 2017 13:15:50 | herbertlak@mail.ru

<a href=http://acheterpropeciasansordonnance.com/>acheter propecia sans ordonnance </a>
<a href=" http://acheterpropeciasansordonnance.com/ ">acheter propecia sans ordonnance </a>


Odpovědět

JosephHax

22. 4. 2017 13:20:02 | josephniz@mail.ru

<a href=http://propeciaprixpharmacie.com/>propecia prix algerie </a>
<a href=" http://propeciaprixpharmacie.com/ ">propecia prix quebec </a>


Odpovědět

DavidMycle

22. 4. 2017 13:25:54 | davidpieft@mail.ru

<a href=http://acheteramoxicillinesansordonnance.com/>acheter amoxicillin uk </a>
<a href=" http://acheteramoxicillinesansordonnance.com/ ">acheter amoxicilline pas cher en france </a>


Odpovědět

DouglasWeids

22. 4. 2017 13:35:13 | douglassonge@mail.ru

<a href=http://acheteramoxicilline500enligne.com/>acheter amoxicilline sans ordonnance </a>
<a href=" http://acheteramoxicilline500enligne.com/ ">amoxicilline sans ordonnance en pharmacie </a>


Odpovědět

Antoineclofe

22. 4. 2017 13:36:52 | antoineber@mail.ru

<a href=http://acheteramoxicillinepascherenfrance.com/>acheter amoxicilline pas cher en france </a>
<a href=" http://acheteramoxicillinepascherenfrance.com/ ">acheter amoxicilline sans ordonnance en pharmacie </a>


Odpovědět

Stanleyshaph

22. 4. 2017 14:26:04 | stanleybrown@mail.ru

<a href=http://achatclomidsurinternet.com/>acheter clomid 50 mg sans ordonnance </a>
<a href=" http://achatclomidsurinternet.com/ ">acheter clomid en ligne sans ordonnance </a>


Odpovědět

Darrellsparo

22. 4. 2017 14:26:07 | darrellstire@mail.ru

<a href=http://acheterclomidenlignefrance.com/>acheter clomid sans ordonnance en france </a>
<a href=" http://acheterclomidenlignefrance.com/ ">acheter clomid sans prescription </a>


Odpovědět

ThomasCax

26. 4. 2017 13:31:08 | thomasdreda@mail.ru

<a href=http://vardenafilbilligkaufenrezeptfrei.com/>levitra kaufen deutschland </a>
<a href=" http://vardenafilbilligkaufenrezeptfrei.com/ ">levitra 10 mg ohne rezept bestellen </a>


Odpovědět

Williamsek

26. 4. 2017 13:35:49 | williamvek@mail.ru

<a href=http://levitrakaufenohnerezeptindeutschland.com/>levitra 20mg kaufen preis </a>
<a href=" http://levitrakaufenohnerezeptindeutschland.com/ ">levitra 20mg billig kaufen </a>


Odpovědět

MarioBooms

26. 4. 2017 14:03:53 | marioerows@mail.ru

<a href=http://kamagrakaufenindeutschland.com/>kamagra kaufen in deutschland </a>
<a href=" http://kamagrakaufenindeutschland.com/ ">super kamagra kaufen gГјnstig </a>


Odpovědět

Rubenstete

26. 4. 2017 14:06:18 | rubenimima@mail.ru

<a href=http://cialissuperactiveauseuropakaufen.com/>cialis super active </a>
<a href=" http://cialissuperactiveauseuropakaufen.com/ ">cialis super active aus europa kaufen </a>


Odpovědět

Michaellycle

26. 4. 2017 15:00:13 | yxipxketcoweqoj@mail.ru

<a href=http://lasixohnerezeptkaufen.com/>lasix ohne rezept kaufen </a>
<a href=" http://lasixohnerezeptkaufen.com/ ">furosemid ohne rezept kaufen </a>


Odpovědět

Williehulge

26. 4. 2017 15:05:02 | wgidekyvoruqiwe@mail.ru

<a href=http://furosemidkaufenohnerezept.com/>furosemid 500 kaufen </a>
<a href=" http://furosemidkaufenohnerezept.com/ ">furosemid online bestellen </a>


Odpovědět

EdwinMuh

26. 4. 2017 15:23:53 | edwinvat@mail.ru

<a href=http://priligykaufenohnerezeptindeutschland.com/>priligy kaufen ohne rezept </a>
<a href=" http://priligykaufenohnerezeptindeutschland.com/ ">priligy kaufen </a>


Odpovědět

Edwardfaw

26. 4. 2017 15:30:56 | edwardpooda@mail.ru

<a href=http://kamagraoraljellybilligurisikoloskaufen.com/>kamagra oral jelly 100mg online bestellen </a>
<a href=" http://kamagraoraljellybilligurisikoloskaufen.com/ ">kamagra oral jelly kaufen deutschland paypal </a>


Odpovědět
Ozvěte se nám

Dejte nám tip na zajímavou akci!
Chcete zveřejnit článek?
Chcete inzerovat?

Napište nám!