Hlavní stránka > 3. sezóna farmářských trhů v Říčanech: Co můžete čekat?
reklama

3. sezóna farmářských trhů v Říčanech: Co můžete čekat?

Zpráva | Říčany | Životní prostředí | 28. 3. 2012 15:01:00 | Miroslav Zvolský

Farmářské trhy v Říčanech7. dubna se vrátí na říčanské náměstí farmářské trhy. "Chceme zlepšit estetiku trhů," říká jejich organizátorka.

reklama

Říčanské trhy mají na nynějším Masarykově náměstí mnohasetletou tradici, která ale ve století minulém a na začátku tohoto skomírala několika kvalitou i konáním nepravidelnými akcemi za rok. Až nově nalézaná obliba společnosti v důrazu na kvalitu potravin vrátila zase trhům v Říčanech jméno a lesk sobotní společenské události. Přestože pozlátko novosti v další sezóně trochu vybledá, nastupuje snad hodnota stálejší – tedy tradice.

Farmářské trhy v Říčanech

Každopádně je důvod se na rynk alespoň jednou týdně vracet a dát přednost kvalitním, čerstvým a domácím potravinám, potkávání sousedů a žití v našem městě před shonem všedních dnů, nákupních center a nezdravým stresem.

Rozhovor s Jaroslavou Benešovou

Konání trhů v Říčanech (a mimochodem také v Kladně) se ujala paní inženýrka Jaroslava Benešová s několika přáteli, kteří prodejce zastřešují značkou České trhy. Před začátkem nové sezóny jsme jí položili několik otázek:

Kolikátou sezónu v Říčanech farmářské trhy začínají? Třetí?

Ano, je to třetí sezóna. Trh v Říčanech byl jeden z prvních v ČR.

Máte nějaké statistiky alespoň o počtu prodejců za loňský rok?

Na trhu míváme kolem dvaceti pěti trhovců.

V loňském a předloňském roce byly farmářské trhy "v kurzu", nálady spotřebitelů jsou ale vrtkavé? Plánujete letos  něco na koncepci trhů měnit?

My chceme sázet hlavně na kvalitu a tradici. Prodejci se nám už od loňského roku moc neměnili. Ti, kteří jezdí, jsou již prověření a návštěvníci dobře znají je i jejich zboží. Chtěli bychom se letos soustředit na estetickou stránku trhů, kde jak víme, máme stále rezervy. Čeští trhovci si asi ještě náležitě neuvědomili, jak důležitá věc to je.

Plánujete nějaké doprovodné akce, které by přitáhly k trhům další pozornost?

Neradi bychom z trhů dělali nějakou show, nejvíce nás budě těšit, když návštěvníky bude přitahovat příjemná poklidná atmosféra a zejména kvalita.

Potravinové řetězce zareagovaly na módu farmářských trhů vlastními akcemi s podobným zaměřením. Vnímáte to jako konkurenci? Nebojíte, se, že část pravidelných zákazníků řetězce odlákají?

Reakce řetězců je opravdu paradoxní. My jsme trhy zakládali s myšlenkou být alternativou, tak trochu opakem toho, co nabízejí řetězce. Dnes nám připadá absurdní, že nás oslovují řetězce a velká obchodní centra, abychom před jejich objektem uspořádali trh! Stále jsme přesvědčeni, že trh má opět oživovat stará historická náměstí a náměstíčka českých měst.

Od kdy do kdy bude v sobotu trh otevřen?


Otevírací doba je také tradicí jako každý rok do 7,30 do poledních hodin.

Plánujete rozšíření trhů i na nějaký všední den?

Prodej ve všední den neplánujeme, obáváme se, aby se návštěvnost zbytečně netříštila.

Na jaké druhy potravin a zboží bude kladen nyní časně zjara důraz?

Letos bychom už na prvním trhu měli mít narcisky, velikonoční a jarní dekorace, budou opět vynikající čerstvé ryby, sýry, velikonoční pečivo. Zelináři zahájí prodejem sadby, kořenové zeleniny a brambor. Občerstvit se bude možno kávou ze soukromé pražírny, palačinkami a chleby se sádlem.

Důraz bychom chtěli klást na pestrost, aby každá důležitá komodita (pečivo, uzeniny, mléčné výrobky, zelenina) měla dva až tři zástupce.


Související články:
16.03.2011 Farmářské trhy začínají na náměstí v Říčanech 2. dubna
21.09.2010 „Díky farmářským trhům říčanské náměstí v sobotu žije“

Autor: Miroslav Zvolský

Diskusní fórum

Přidejte názor

J. Hlavac

2. 4. 2012 08:08:36

Mě by spíše zajímalo, jak se trhovci vybírají a jak je zaručena a doložena avizovaná kvalita? Dále jak je zaručeno, že si tam nepostaví stánek podvodník se zeleninou z hypermarketu? Často není ani viditelně provozovatel označen, což je možná i v rozporu s legislativou.


Odpovědět
Ozvěte se nám

Dejte nám tip na zajímavou akci!
Chcete zveřejnit článek?
Chcete inzerovat?

Napište nám!